Ara

Neşe Karaböcek Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli, Kaç Doğumlu, Nerede Doğdu, Boyu ve Kilosu Kaç, Hangi Okuldan Mezun, Ailesi Hakkında Bilgiler.

Neşe Karaböcek Kimdir?, Neşe Karaböcek Kaç Yaşında, Neşe Karaböcek Nereli, Neşe Karaböcek Kısaca Hayatı, Neşe Karaböcek Evlimi, Neşe Karaböcek Sevgilisi Var Mı?, Neşe Karaböcek Boyu ve Kilosu hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını Neşe Karaböcek biyografisinde bulabilirsiniz.

Neşe Karaböcek Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli, Eşi Kim?

Adı Soyadı: Neşehan Göktürk 
Doğum Tarihi: 01 Nisan 1947
Nereli: İstanbul
Burcu: Koç Burcu
Kilosu: Bilinmiyor
Boyu: 165 cm
Göz Rengi: Kahverengi
Saç Rengi: Siyah
Eğitim Durumu: Ankara Konservatuar
Sevgilisi: Yok
Evli mi: Evet
Eşi: Tevfik Yener
İnstagram Hesabı: Mevcut Değil  
Twitter Hesabı: Mevcut Değil  
Facebook Hesabı: Mevcut Değil  

Neşe Karaböcek Kimdir Kısaca Hayatı

1 Nisan 1947 yılında İstanbul’da Yeşilköy'de ahşap bir evde doğdu. Asıl ismi Neşecan Göktürk’tür. Babası Hüseyin Orhan Göktürk Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları kurumunda muhasebe şefidir.  Arife Göktür ise annesidir. Ailenin 5 çocuğundan 2. olan Neşe Karaböcek babasının işinden dolayı 1950 yılında Ankara'ya taşındılar. Komşularının verdiği cesaretle Ankara'daki radyoda Çocuk Korosu yöneten Ayşe ablaya götürülür. Ancak Neşe Karaböcek çocuk şarkıları Söyleyemeyecek kadar yetenekliydi. Annesinin ısrarları üzerine Ayşe abla konservatuara götürülmesi için bir kart yazar henüz üç buçuk yaşında olan Neşe Karaböcek Ankara’da kurulan küçük tiyatro bölümü imtihanlarına girer. Muhsin Ertuğrul'un verdiği talimatla gazetelere ilan verilir ve tiyatroya alınacak küçük yaşta yetenekli çocuklar aranır.

Neşe Karaböcek bu sınava girer ve bu sınavı kazanır. Henüz Okuması yazması olmadığı halde şan, bale ve tiyatro bölümlerine kabul edilir. 3 buçuk yaşında aldığı ilk rolü şarkı söyleyen bir kuştur Daha sonra Mümtaz Zeki Taşkın yazdığı 2 oyunda başrol oynar. Karaböcek be Yıldız Ece isimli oyunlarda rol alır. Mümtaz Zeki Taşkın Neşecan’ı hep böcek diye severdi daha Sonraları Neşecan Göktürk Neşe Karaböcek olarak tanınacaktır. Neşe Karaböcek ‘in bu kadar yetenekli olması cumhurbaşkanı İsmet İnönü ile tanışma fırsatını yakalanmasına sebep olacaktır.

 Devlet operasında yer alan Neşe Karaböcek bir soprano olarak yetiştirilir. La Bohem, Carmen, Kuğu Gölü gibi yaşından büyük operalarda görev alır. Büyükbaba ve torunu boynunu Muhsin Ertuğrul birlikte oynar halk evinde halk tiyatrosu eğitimi de görür ve tüm bu yukarıda saydıklarımızı henüz ilkokul sıralarından oturmadan gerçekleştirmiş olur.

İlkokula başladığında 6 yaşında 2. sınıf öğrencisi olarak başlar aynı zamanda Opera ve tiyatrolarda görev alır. Gazinolarda solistlik yapar. Neşe Karaböcek 7 yaşına geldiğinde Ankara Cebeci'de olan Dörtyol aile çay bahçesinde ablası ile beraber kara böcekler olarak türküler söyler. Neşe Karaböcek Aheste Çek Kürekleri ve Makber gibi güçlü ses gerektiren şarkıları zorlanmadan söylemekteydi. Hatta yaşıtları bebeklerle oynadığı için onları garipserdi.

7 yaşına geldiğinde operayı bırakıp, konservatuar, okul ve sahne hayatına devam eder, Fahri Kopuz’ dan nota, solfej, Türk müziği dersleri almıştır. Neşe Karaböcek ‘in bu yeteneği karşısında plakçılar onunla bir anlaşma imzalar henüz 7 yaşında ilk plağını doldurur. Tin Tin Tini Mini Hanım isimli şarkı ve bir Arap parçası olan Alloma.

Ablası evlendikten sonra Neşe Karaböcek sahnelerde tek başına çıkmaya devam eder. Kendisini Batı müziğine yönelten ve daha çok İspanyol müziği üzerine merak salan Neşe Karaböcek Ankara radyosunda Flamingo dans Orkestrası eşliğinde Latin Amerika müzikleri söyler.

Neşe Karaböcek Ağlama Değmez Hayat ve Artık Sevmeyeceğim isimli şarkıların bulunduğu 45'liği ile ilk altın plak ödülünü hak eder ve toplamda 18 adet altın plak ödülü sahibidir. Günümüzde bu rekoru kıran sanatçı olmamaktadır. Müziğin hemen hemen her türünü deneyen sayısız plak, kaset, cd doldurmuştur. Bunun bir tane film indir baş rol oynamıştır
 
Elenor plak şirketinin sahibi olan Atilla Alpsakarya ile 1964 kiminle evlendi. 1974 yılında boşanan çiftin Alper adında bir oğulları oldu.

İkinci evliliğini 1974 yılında gazeteci olan Tevfik Yener ile yaptı. Hasan isimli bir oğulları olmuştur 191 yılına gelindiğinde Tevfik Yener oğlunu alıp New York'a yerleşir 20 yıl Amerika'da yaşadıktan sonra Türkiye'ye kesin dönüş yapar.

 2011 yılında Neşe Karaböcek kendi yaptığı resimlerden oluşan bir sanat galerisi açar, bitkilerin ve otların nasıl Şifa olduğunu anlatan Yeşil Elmas isimli bir kitap yazdı
 
Ödülleri
18 Altın 45'lik Plak
2 Altın Long Play
1 Altın Bülbül (5 Adet Altın 45'lik yerine verilmiştir.)
2 Altın Kaset,
1 Altın Heykel,

Ve çok sayıda dergi, gazete, mecmua adına verilen ödüllerle sanat dünyasındaki rekorun sahibidir.
 Ayrıca Bing Crosby'den sonra dünyada en çok altın plak alan 2. sanatçıdır. 1981 yılında Altın Plak adlı müzik şirketini kurdu.


Biyografiler

 • Yunus Emre Özden Kimdir

  Yunus Emre Özden Kimdir?   Acun Medyanın hazırlayıp TV 8 ekranlarında 15 Ocak 2022 tarihi itibari ile yayına başlayan Survivor 2022 All Star Ünlüler Gönüller yarışmasında, yedekler grubundan

 • Seda Aydemir Kimdir

  Seda Aydemir Kimdir?   Acun Medyanın hazırlayıp TV 8 kanalında 15 Ocak 2022 tarihi itibari ile yayına başlayan Survivor 2022 All Star Ünlüler Gönüller yarışmasında, gönüllüler grubunda yarışmacı

 • Berkan Karabulut Kimdir

  Berkan Karabulut Kimdir?   Acun Medyanın hazırlayıp TV 8 kanalında 15 Ocak 2022 tarihi itibari ile yayına başlayan Survivor 2022 All Star Ünlüler Gönüller yarışmasında, gönüllüler grubunda yarışmacı

 • Elif Gören Kimdir

  Elif Gören Kimdir?   Acun Medyanın hazırlayıp TV 8 ekranlarında 15 Ocak 2022 tarihi itibari ile yayına girecek olan Survivor 2022 All Star yarışmasında, ünlüler grubunda yarışmacı olarak

 • Batuhan Karacakaya Kimdir

  Batuhan Karacakaya Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli, Boyu ve Kilosu Kaç?   Acun Medyanın hazırlayıp TV 8 ekranlarında 15 Ocak 2022 tarihi itibari ile yayına girecek olan Survivor 2022