Ara

Zeliha Berksoy Boyu, Zeliha Berksoy Kaç Yaşında, Aslen Nereli, Evli Mi, Kimdir, Kaç Doğumlu, Nerede Doğdu, Hangi Okuldan Mezun, Ailesi Hakkında Bilgiler.

Zeliha Berksoy, Zeliha Berksoy biyografi, Zeliha Berksoy hayatı, Zeliha Berksoy özgeçmişi, Zeliha Berksoy hakkında, Zeliha Berksoy doğum yeri, Zeliha Berksoy f

Zeliha Berksoy Biyografisi


Prof.Dr. Zeliha Berksoy (d. 27 Mart 1946, İstanbul - ) Tiyatro ve sinema oyuncusu, sanatçı. Annesi opera sanatçısı Semiha Berksoy un izinden gitti. Dostlar tiyatrosu, Ankara Birlik tiyatrosu, Ortaoyuncular, İstanbul Şehir tiyatrosu gibi köklü tiyatrolarda yer aldı. Türkiye nin üçüncü ödenekli tiyatrosu olan Bakırköy Belediye Tiyatrosunu kurdu.Beşiktaş Akatlar da Cevdet Anday sahnesini düzenledi ve kurdu.

Semiha Berksoy ; İlk Türk Opera Sanatçısı ünvanlı ve Atatürk Opera Ödülü sahibi olan değerli bir sanat kadınıydı.Anne Berksoy, sıradışı bir insandı.Berlin deki Yüksek Müzik Akademisi ni bitirmişti.1946 yılında, Zeliha Berksoy u dünyaya getirdiğinde ise 35 yaşındaydı.Böyle bir çevrede sanat ve tiyatroya uzak kalması mümkün değildi.Çocukluğu Devlet Tiyatrosu kulisleri, turneler, yurt dışı gezileri arasında geçti.Viyana da Devlet Operası nda Tanrıların Çöküşü"nü izlediğinde üç buçuk yaşındaydı.Devlet tiyatrosunun küçük rollerine çıktı.İdeali Devlet Sanatçısı olmaktı.Ankara Devlet Konservatuarı nın tiyatro bölümüne girdi.

1965 yılında tiyatro üzerine yurtdışı eğitimi almaya karar verdi.Eğitim için Berlin seçti, çünkü Alman Tiyatrosu ve Almanya daki reji sanatı dünyada çok önemli bir boyut ve denek taşıydı.Berksoy o günleri ; " Berlin e gittiğim zaman şehir ikiye bölünmüştü; Batı ve Doğu Berlin. Batı Berlin, Doğu Almanya nın içinde küçük bir adaydı. Ancak gece treni ya da uçakla gidilebiliyordu. Gündüz kara yolu ile geçmek yasaktı. Aslında tiyatro sanatçısı olmak benim için bir şanstı. Böylece Doğu ve Batı daki sanatı aynı anda izleyebiliyordum. Shiller Theatre o zaman Berlin Devlet tiyatrosu gibiydi." diye anlattı.. Zeliha Berksoy un Shiller in reji asistanlığına başladı. Asistanlık görevini yaparken Berlin deki bütün sanat hareketlerini de büyük bir merakla izlemeye devam etti. Müzeleri ve özellikle modern sanat galerilerini, tiyatroları ve operaları sık sık ziyaret etti.

"Berlin Asamble ye de gidip gelmeye başlamıştım. İlk önceleri oyunları izleyip çıkıyordum. Bir ekoldür orası. Her tiyatroda bulunmayan çok ciddi ve geniş bir arşivi vardır. Brecht e ait en küçük notların bile saklandığı, değerlendirildiği, oyunlarının hepsinin fotoğraflarının bulunduğu, reji defterlerinin ve Brecht in yöntemleri ile hazırlanmış kitapların saklandığı bir arşiv. Orada Brecht zamanında yapılmış herşeyi bulabilir, hem oyunları izleyebilir hem de bu arşivden faydalanabilirsiniz. Provaları izlemeye gelenler arasında benim gibi yabancı insanlar da vardı. Böylece ben Berlin Asambleye gidip, gelmeye başladım. O tarihlerde Brecht"in karısı hayattaydı. Kendisinden izin aldım ve belli başlı yönetmenlerin provalarını izlemeye başladım. Asamble, başlı başına bir okuldu benim için. Bir yıl devam ettim. Bu bir yıl meslek hayatımda çok şeyi değiştirdi. Türkiye ye döndüğümde başka bir insan olmuştum artık." diye Almanya macerasını dile getirdi. Shiller Theatre dan oyunculuk üzerine teklifi aldı.Amacı öğrenebileceği herşeyi öğrenip, kariyerine Türkiye de devam etmekti.

Amacını gerçekleştirmek üzere , kendini tam tiyatrocu olarak donatıp, Türkiye ye döndü.Türkiye ye döndüğünde özel ve Devlet tiyatroları düzenli bir biçimde oyunlar sergiliyordu.Politik çatışmaların yoğun yaşandığı bir dönemdi.Ankara Sanat Tiyatrosu, Dostlar Tiyatrosu ve Halk Oyuncuları, Dormen tiyatrosu gibi dramatik oyunlar oynayan gruplar vardı.Devlet tiyatrosuna yabancılaştığı söyledi ve tiyatrodan ayrıldı.

1970 yılında Şişli Etfal Hastanesi ne nöröloji bölümü şefliği yapan , Yıldırım Aktuna ile evlendi.Bu evlilikten bir çocukları oldu.1974 yılında boşandı.

"Asiye Nasıl Kurtulur ?" yaşantısına yeni bir yön çizdi.Oyunun yazarı Vasfi Öngören , Asiye rolünün Zeliha Berksoy a verilmesi için ısrar etti. Asiye’nin annesini Semiha Berksoy oynadı. Ankara Birlik Tiyatrosunun sahnelediği oyun büyük başarı kazandı. Berksoy, Asiyeyi tam iki yıl oynadı. Bu rolle birlikte Berlin e dönmekten vazgeçti.

Meslek hayatına, Dostlar tiyatrosunda devam etti.Şehir Tiyatroları nda konuk oyuncu oldu. Kafkas Tebeşir Dairesi , Ferhan Şensoy la Yedi Ölüm Günahı , Keşanlı Ali Destanı , tiyatro kariyerine önemli oyunlar olarak geçti.Bakırköy Belediye Tiyatrosunun , 1974-75 tiyatro sezonunda, tiyatro ve opera sahne öğretim üyeliği yaptı.1980 yılında üniversiteye geçti.Türkiye nin üçüncü ödenekli tiyatrosu olan, Bakırköy Belediye Tiyatrosu- Yunus Emre Kültür merkezi nin yönetimde Zeliha Berksoy da vardı.."Jeni", 1994-95 sezonunda "Matmazel Juli"yi sahneledi. Aynı yıl Brecht in 100. doğum günü kutlamaları kapsamında ünlü yazarın kolajlarından "Yosma"yı sahneye koymaya karar verdi.

Genco Erkal, Yosma için yeniden bir düzenleme yaptı. Oyunda ki "Jeni" Brecht in ; Üç Kuruşluk Opera , Mahagoni Kenti gibi oyunlarının "Jeni" siydi.Genco Erkalla birlikte Dostlar Tiyatrosunda pekçok başarılı işin altına imza attı.Genco Erkal , Berksoy u tanımlamak için " Zeliha Berksoy u konservatuardaki öğrenciliğinden beri tanıyorum. Annesi Semiha Berksoy la birlikte oynuyorduk o zaman, Keşanlı Ali Destanı nda. Sonra 1968 yılında Berlin de öğrenim görürken birlikte her gün Berliner Ensemble a taşındık, Brecht in oyunlarını defalarca izledik. Daha sonra Dostlar Tiyatrosu na geldi. İlk kez 1971 yılında, "Asiye Nasıl Kurtulur?"da oynadı. O gün bu gün hiç ayrılmadık. En çok birlikte oynadığım kadın sanatçı o galiba. Müthiş iyi anlaşırız. Oyunculuğuna, kişiliğine saygım sonsuz. Günümüzde yozlaşmadan ayakta durabilen ender sanatçılardan biridir o. Nice başarılara birlikte imza attık. Umarım daha uzun yıllar birlikte çalışırız." sözcüklerini kullandı".

Birçok başarılı tiyatro oyunu yöneten, oynayan ve Üniversitede sayısız öğrenci yetiştiren Zeliha Berksoy bu başarılarının yanı sıra 1989 da üst üste iki film projesinde yeraldı.Yavuz Özkan ın yönettiği "Film Bitti" adlı sinema filminde Kadir İnanır la başrolü paylaştı.İkinci film çalışması ise İrfan Tözüm le oldu.Bu filmde ona Tarık Akan eşlik etti.

Almanların "Doğduğu oda" diye bir lafı var. Tamda onun için seçilmiş laf sanki... Ödüllü bir sanatçının kızı olarak doğan Berksoy, M.S.G.Ü Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünün başkanlığı yapıyor. Mesleğini sanat yerine ekonomistlik olarak seçmiş bir oğlu bulunuyor.

Kaynak: biyografi.info

Zeliha Berksoy annesi kimdir?
Semiha Berksoy

Zeliha Berksoy kaç yaşında?
76 yaşında (27 Mart 1946)Zeliha Berksoy / Yaş
 

Zeliha Berksoy kiminle evli?
Yıldırım AktunaZeliha Berksoy / Eşi (e. 1970–1974)Yıldırım Aktuna, Türk nöropsikiyatr ve siyasetçi.Survivor 2024 Yarışmacıları
Survivor Aleyna Kalaycıoğlu Boyu
Survivor Berna Canbeldek Boyu
Survivor Bozok Gören Boyu
Survivor Damla Can Boyu
Survivor Doğukan Manço Boyu
Survivor Ece Begüm Yücetan Boyu
Survivor Ersin Korkut Boyu
Survivor Furkan Kızılay Boyu
Survivor Gizem Memiç Boyu
Survivor Hakan Hatipoğlu Boyu
Survivor Merve Aydın Boyu
Survivor Nagihan Karadere Boyu
Survivor Nefise Karatay Boyu
Survivor Nihat Altınkaya Boyu
Survivor Ogeday Girişken Boyu
Survivor Özgür Tetik Boyu
Survivor Pınar Saka Boyu
Survivor Sahra Işık Boyu
Survivor Seda Aktuğlu Boyu
Survivor Seda Ocak Boyu
Survivor Sercan Yıldırım Boyu
Survivor Turabi Çamkıran Boyu
Survivor Yasin Obuz Boyu
Survivor Yiğit Poyraz Boyu
Survivor Yunus Emre Özden Boyu

Biyografiler

 • Survivor Seda Aktuğlu Kimdir

  Seda Aktuğlu, 24 Nisan 1987'de Almanya'da doğan, Türk anne ve babanın kızı olan bir isimdir. İzmir kökenli olan Seda, çift vatandaşlık statüsüne sahip ve ailesiyle güçlü

 • Yiğit Poyraz Kimdir

  2021 Survivor yarışmasında birçok kez SMS birincisi olan Yiğit Poyraz polemikleri ve aynı zamanda performansı ile çok kişinin dikkatini çekmeye Başaran isimlerden bir tanesidir. Peki, Survivor Yiğit

 • Survivor Özgür Tetik Kimdir

  Survivor finalistlerinden biri olan Özgür Tetik'in yarışmadan sonra hayatı ve biyografisi birçok kişi tarafından merak ediliyor ve araştırılıyor. Özgür tetik kimdir nerelidir ve kaç yaşındadır? Survivor

 • Survivor Nefise Karatay Kimdir

  Survivor da geçtiğimiz yıllarda şampiyon olmasının ardından Nefise Karatay'ın biyografisi ve hayatı insanlar tarafından merak ediliyor. Peki, Nefise Karatay kimdir? Nereli? Burcu ne? Kilosu ve Survivor

 • Ece Begüm Yücetan Kimdir

  Ece Begüm Yücetan Kimdir?   Ece Begüm Yücetan Doğum Tarihi: 27.08.1988 Ece Begüm Yücetan Kaç Yaşında: 36 Yaşında Ece Begüm Yücetan Nereli: İzmir Ece Begüm Yücetan Burcu: Başak Ece Begüm Yücetan Kilosu: 52 kg   Ece Begüm Yücetan Boyu: 1.80