Ara

Nazan Öncel Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli, Kaç Doğumlu, Nerede Doğdu, Boyu ve Kilosu Kaç, Hangi Okuldan Mezun, Ailesi Hakkında Bilgiler.

Nazan Öncel Kimdir?, Nazan Öncel Kaç Yaşında, Nazan Öncel Nereli, Nazan Öncel Kısaca Hayatı, Nazan Öncel Evlimi, Nazan Öncel Sevgilisi Var Mı?, Nazan Öncel Boyu ve Kilosu hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını Nazan Öncel biyografisinde bulabilirsiniz.

Nazan Öncel Kimdir?

Adı Soyadı: Nazan Öncel  
Doğum Tarihi: 06 Şubat 1956
Nereli: Karşıyaka İzmir
Burcu: Kova Burcu 
Kilosu: 60 kg 
Boyu: 160 cm
Göz Rengi: Siyah
Saç Rengi: Kahverengi  
Eğitim Durumu: İzmir Konservatuarı
Sevgilisi: Yok
Evli mi: Hayır
Eşi: Yok
İnstagram Hesabı: www.instagram.com/nazanoncel
Twitter Hesabı: twitter.com/nazan_oncel 
Facebook Hesabı: www.facebook.com/NazanOncel
 

Nazan Öncel Biyografisi


Memur bir baba ve öğretmen bir annenin ikinci evlatları olarak 1956 yılında dünyaya gelmiştir. Babasının ismi Muzaffer annesinin ise Raziye’dir. Nazan Öncel henüz 5 yaşındayken ayrıldılar. Annesi başka biri ile evlenip birkaç sene sonra Nazan Öncel’i yanına aldı. Üvey babasıyla arasında sorun yaşadığından olsa gerek ondan pek bahsetmemiş ve 18’ne gelmeden evlenmiştir. 2013 senesinde New port üniversitesinden mezun olmuştur.

1961 senesinde Acı Tesadüf isimli bir filmde rol almıştır. Ortaokul sıralarından beri şarkı söyleyip gitar çalmayı seven Nazan Öncel lisede Çılgınlar isimli bir grup kurmuş ve bu grupla beraber çeşitli lokallerde, düğün salonlarında şarkı söylemiştir. Yarışmalara katılıp dereceler elde etmiştir. 1974 senesinden sonra ise kulüplerde ve otellerde sahne almıştır.İzmir Radyosu tarafından düzenlenen Ses yarışmasında Annem isimli parça ile birinci olmuştur.

İlk 45’liği olan Sana Kul Köle Olmuştum’u 1978 yılında, ilk uzunçalarını ise 1980 yılında Yağmur Duası ile piyasaya sürmüştür. Hırçın Kız ve Neden isimli parçalarla (1980-1981) Eurovision Şarkı yarışmasında ilk 15’in içine girmiştir.  1980’ler de birçok albüm ve çalışmalara imza atsa bile Nazan Öncel ismi 1990 yıllarında olur. 1983 senesinde Bursa Çelik Palas’ta program düzenledi. Yılbaşı balosunda ise Tanju Okan ile aynı sahneyi paylaştı.

1984’den 1992 yılında kadar müziğe ara verip 8 yıl boyunca bir şirkette sekreter olarak çalıştı. Nazan Öncel büyük çıkışını yakalan Bir Hadise Var Albümünü 1992 yılında piyasaya sürmüştür. Aynı Nakarat parçasına çektiği video klip müzikseverlerin beğenisini kazanmıştır.  1990’lı yılların nostaljik ikonu olarak kalmıştır.
Nazan Öncel sokakta yaşayan kadının isyanını anlattığı 1996 senesi yapımı olan Sokak Kızı albümünde tarzını sertleştirir. Bu albümü Nazan Öncel’i zirve yapan albümdür. 1999 senesinde Demir Leblebi isimli albümüne kadar devam eder. Bu albümde üvey babasından gördüğü taciz olayını anlatmıştır.

En çok satan albümü ise 2004 yılında çıkarttığı Yan Yana Fotoğraf Çektirelimdir. 2004 yılındaki bu albümdeki neredeyse tüm şarkıları radyoların vazgeçilmezleri olmuştur. 15 Temmuz 2006 yılında çıkardığı 7’n Bitirdin beni albümündeki Aşkım Baksana Bana adlı parçası Dijital pazarda en çok satan olmuştur. Nazan Öncel bu şarkısıyla üç ay listelerde en üst sırada kaldı. Ardından müzisyeni olan Hamit Ünadaş’ ın iki şarkı sözü yazdı ve Janti isimli albümünün prodüktörlüğünü üstlendi. Arkadaşlarına verdiği besteler Türkiye sınırlarını aşıp Orta Doğu, Rusya ve Avrupa büyük yankı uyandırmıştır.

2009 yılındaki Hatırına Sustum Albümünde olan Canım Benim adlı parça Orhan Pamuk ‘un Masumiyet Müzesine armağan edilmiştir. Yine aynı albümde olan Seni Bugün Görmem Lazım adlı parçada ünlü müzisyen Vic Chesnutt gitarıyla eşlik etmiştir.

Nazan Öncel insani duyguları ağır basan bir sanatçı olarak tabuları yıkmayı, toplumun sağduyularını güçlendirmeyi hedeflemiştir. Demir Leblebi, Leyla isimli şarkılar bu duyguların en iyi ortaya koyduğu yapımlardır. Hatırına Sustum albümü ise dinleyenleri hayatın kendisiyle yüzleştiriyor. Albümün kapağında kullanılan fotoğrafta ağızındaki fermuar dilsiz toplumları sembolize ediyor.

2008 yılının sonunda Güldünya adlı projeye destek olmak adına Leyla’yı kaleme almış ve seslendirmiştir. Quicksatar Prodüksiyonca hazırlanan tedavisi olmayan Birincil Sklerozan Kolanjit hastalığına dikkat çekebilmek adına yapılan Rock 4 life albüm serisine Nazan Öncel’de dahil edildi.

Nazan Öncel Japonya, İtalya, Arjantin, Yunanistan, Avusturya ve Brezilya gibi ülkelerce tanınan bir sanatçıdır.  Tutum Bırakmam adlı parçası Brezilya’da bir dizinin jeneriği olarak kullanılmıştır. Birçok projede kendi eserlerini sunmuş ve geniş hayran kitlelerine ulaşmıştır.

Nazan Öncel Salih Öncel ile 1973 yılında tanışmış ve 37 gün sonra dünya evine girmiştir. 18 yaşına girmesinin 37.gününde oğlu Serkan’ı kucağına almıştır. Bu evlilik 12 yıl sürüp 1985 yılında boşanma ile sonuçlanmıştır.

Nazan Öncel kardeşi Pınar ile boşanan Akşit Togay ile evlenmiştir. 25 Mayıs 2017’ nin sabahında eşini kalp krizinden ötürü kaybetmiştir.

Diğer Sanatçılara Verdiği Eserlerden Bazıları:

Tarkan: Hüp, Her Neredeysen, Dudu, Bu Şarkılar da Olmasa
Gülşen: Of Of
Kaiti Garbi: Of Of (Yunanistan)
Nelly Mackdessy: Of Of (Lübnan)
Özcan Deniz: Canım
İbrahim Tatlıses: Tamam Aşkım
Sibel Can: Yalnızlar Treni
Aşkın Nur Yengi: Yıldız Yıldız
Gökhan Özen: Benim İçin N’apardın
Gülben Ergen: Gencecik Bir Delikanlı, Olta

Nazan Öncel Albümleri
1975 - Canın İsterse /TRT Televizyonlarına çıkmaya hak kazandığı ilk şarkı
1975 - Yalnız Kalpler TRT emisyonu
1978 - Sana Kul Köle Olmuştum (45’lik) Melodi Plak
1981 - Neden / Eurovision Yarışma bandı (ilk on beş)
1982 - Hırçın Kız /Eurovision Yarışma bandı (ilk on beş)
1981 - Bir Zamanlar /  TRT için hazırlanan bant
1981 - Bizden Sesler / (Complation Kaset)
1978 - Sana Kul Köle Olmuştum-Kader Bu Çekeceksin
1980 - Yağmur Duası
1992 - Bir Hadise Var
1994 - Ben Böyle Aşk Görmedim
1995 - Göç
1996 - Sokak Kızı
1999 - Demir Leblebi
2004 - Yan Yana Fotoğraf Çektirelim
2005 - Bir Şarkı Tut
2006 - 7'n Bitirdin
2008 - Hatırına Sustum
2010 - Tuttum Bırakmam (Single)
2011 - Hayvan
2014 - Bazı Şeyler
2015 - Aşitom (Single)
2016 - Sakin Ol Şampiyon (Single)

Biyografiler

 • Ersin Kurt Kimdir

  Ersin Kurt Biyografisi 26 Ağustos 1983'te Eskişehir'de doğdu. Anadolu Üniversitesi Radyo - Tv Tekniği Bölümü'nü ikinci sınıfta terk etti ve akabinde askerlik hizmetini tamamladı. Çeşitli işlerde çalıştıktan

 • Yasin Obuz Kimdir

  Yasin Obuz Kimdir?   Acun Medyanın hazırlayıp TV 8 kanalında 16 Şubat 2020 tarihinde başlayan Survivor 2020 Ünlüler Gönüller yarışmasında, gönüllüler grubunda yarışmacı olarak yer alan Yasin Obuz

 • Uğur Pektaş Kimdir

  Uğur Pektaş Kimdir?   Acun Medyanın hazırlayıp TV 8 kanalında 16. Şubat. 2020 tarihinde yayına girecek olan Survivor 2020 Ünlüler Gönüller yarışmasında, ünlüler grubunda yarışmacı olarak yer alan

 • Tuğba Melis Türk Kimdir

  Tuğba Melis Türk Kimdir?   Acun Medyanın hazırlayıp TV 8 kanalında 16 Şubat 2020 tarihinde başlayan Survivor 2020 Ünlüler Gönüller yarışmasında, ünlüler grubunda yarışmacı olarak yer alan Tuğba

 • Tayfun Erdoğan Kimdir

  Tayfun Erdoğan Kimdir?   Acun Medyanın hazırlayıp TV 8 kanalında 16 Şubat 2020 tarihinde başlayan Survivor 2020 Ünlüler Gönüller yarışmasında, gönüllüler grubunda yarışmacı olarak yer alan Tayfun Erdoğan