Ara

Karl Landsteiner Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli, Kaç Doğumlu, Nerede Doğdu, Boyu ve Kilosu Kaç, Hangi Okuldan Mezun, Ailesi Hakkında Bilgiler.

Karl Landsteiner Kimdir? Karl Landsteiner Hayatı, Kan Grubunu Kim Buldu, Karl Landsteiner Yaşam Hikayesi, Karl Landsteiner Biyografi, Karl Landsteiner Kısaca Hayatı İşte Detaylar.

Karl Landsteiner Biyografisi


Adı Soyadı: Karl Landsteiner
Doğum Tarihi: 14 Haziran 1868
Nereli: Avusturya Viyana/ Baden Bei Wien
Burcu: İkizler
Kilosu: Yok
Boyu: Yok
Göz Rengi:  Yok
Saç Rengi: Yok
Eğitim Durumu: Viyana Üniversitesi/ Tıp Eğitimi
Sevgilisi: Yok
Evli mi: Evet
Eşi: Helen Wlasto
Instagram Hesabı: Yok
Twitter Hesabı: Yok
Facebook Hesabı: Yok

Karl Landsteiner Kısaca Hayatı


Karl Landsteiner; 14 Haziran 1868 yılında Avusturya Viyana Baden Bei Wien de doğmuştur. Kan grupları ve bağışıklık alanında çalışmalar yapan bilim adamı Karl Landsteiner;  hukuk doktoru ve tanınmış bir gazeteci olan babası Leopold Landsteiner vefat etmiştir. Annesi tarafından yetiştirilmiştir. Yaşıtlarına göre daha erken yaşlarda okul hayatına başlayan Karl Landsteiner; oldukça başarılı ve parlak bir öğrencilik dönemi geçirmiştir. 1885 yılında Viyana Üniversitesi'nde Tıp alanındaki eğitim sonrası öğrenci iken dahi biyokimyasal araştırmalar yapmak suretiyle kan bileşenlerinde diyetlerin etkisi üzerinde bir makale yazmıştır. 1891 yılında Tıp Fakültesinden mezun olması ile beş yıl Münih'te birçok laboratuarda çalışmıştır. 1896 yılında Viyana’daHijyen Enstütüsünde  Max Won Gruber’in asistanı olmuştur.

1898-1908 yılları arasında Viyana Üniversitesi'nin patolojik anatomi bölümünde asistan olarak çalışan burada morbid fizyolojisi ve anatomisi üzerine çalışmalar yapmıştır. Menenjitin bakteriyel nedenini ortaya çıkaran Profesör Weichselbaum ve pnomokokları keşfeden Fraenckel ile birlikte çalışmalar yapmıştır.

Kan naklinin Tıp biliminde basit bir işlem hale gelmesini sağlayarak başlıca kan gruplarını bulunması AB kan grupları sistemini geliştirmesiyle 1930 yılında Nobel fizyoloji ve Tıp ödülü almıştır.
Karl Landsteiner bağışıklık ve kan grupları alanında öncü çalışmalar yaparak adından söz ettirmiştir. 17.yy da bir insandan insana kan nakli uygulaması birçok kere ölümle sonuçlanması nedeniyle 19. yüzyıl sonlarında pek çok ülke içerisinde kan nakli yasaklanmıştır. Kan naklinde ölüm nedenlerini araştırmaya başlayan Karl Landsteiner  alyuvarlar ile kan serumu arasında bulunan Antijen ve antikor tepkimelerine yönelerek araştırmıştır. Uzun laboratuar çalışmaları yapmasını sonrasında 1901 yılında alyuvarlarda A ve B adını vermiş olduğu ik çeşitte Antijen bulunduğunu belirtmiştir. Kan serumunda bulunan ve her biri bu antijenlerinin yalnız birine etkili olan antikorları ise antiA ve antiB olarak adlandırmıştır. Daha sonra bu antijenlerin ve antikorların varlığına ya da yokluğuna göre insanda 3 kan grubu olabileceğini göstermiştir. Bu grupları da A,B ve 0 olarak adlandırmıştır. Bir yıl sonrasında A ve B antijeninin ikisini birden taşıyana AB antikorları içermeyen AB kan grubunu bulmuştur. Kan nakli sırasında farklı kan gruplarının kullanılmasıyla ortaya çıkabilecek aglütinasyon reaksiyonlarına dikkat çekmek suretiyle kan naklini artık basit bir uygulama haline getirerek bağışıklık kimyasının da doğuşunu da bu şekilde hızlandırmıştır.

1908 yılında Viyana’da Wilhelm Kraliyet Hastanesi’nde görev alan Karl Landsteiner;  1908 yılından itibaren 10 yılını çocuk felci çalışmalarını adamıştır. Çocuk felci hastalığından ölen bir çocuğun beyin omurilik sıvısını maymunlara enjekte etmek suretiyle hastalığının yapıcı etkeninin virüs olduğunu ilk kez açıklamıştır. Böylece poliomyelitis immünolojisi ve sebepleri ile ilgili bugünkü bilgilerin temelleri o dönemde Karl Landsteiner tarafından atılmıştır.

1911 yılında Viyana Üniversitesi'nde patolojik anatomi profesörü olmuştur. 1919 yılına kadar burada morbid anatomi ve immünoloji ile ilgili birçok çalışma yaparak makaleler yayınlamıştır. Wesserman reaksiyonuna yeni bilgiler eklemiş ve haptenleri keşfetmiştir. Paroksismal Hemoglobinüri ile ilgili bilgilere de oldukça katkı sağlamıştır. 1916 yılında Helen Wlasto ile evlenen ve bu evlilikten bir oğlu olan Karl Landsteiner ; I.Dünya Savaşı'ndan sonra 1919 yılında ülkesinden ayrılarak Hollanda'ya gitmiştir. 3 yıl boyunca La Haye’deki hastanede çalışan ve burada farklı hayvan türlerinin hemoglobinlerin serolojik özgüllüğü anafilaksiyi uyaran protein ve yeni bulmuş olduğu Haptenler ile ilgili makaleler de yazmıştır.

1922 yılında New York'ta Rockefeller Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nde çalışmaya başlamıştır. Karl Landsteiner;  1909 1919 yılları arasında Viyana Üniversitesi'nde 1922-1943 arasında New York’da bir araştırma enstitüsünde patoloji dersleri vermiştir. Bağışıklık kimyasının kurulmasına katkı olarak nitelendirilen The Specificity of Serological Reactions adlı yapıtı başlıca yapıtıdır. 1929 yılında ülkenin uyruğuna geçerek 1939'da emekli olmasına karşın ölene kadar burda çalışmalarını ve araştırmalarını sürdürmüştür.

1930 yılında kan gruplarını ilişkin olarak çalışması ile Nobel Fizyoloji vea Tıp ödülü almıştır. 1940 yılında Wiener ile birlikte adına deneylerde kullanmış Rhesus maymunundan alan Rh faktörünü bulmuştur. Rh aglütinojenin türüne göre pozitifle negatif olarak adlandırılmıştır. Yeni doğanlarda ölüm ile sonuçlanan hastalıklarının sebebinin anne ile bebeğin Rh uyuşmazlığı nedeniyle olduğunu göstermiş ve çalışmalarını adli tıp gelişmesine katkı sağlamak üzere artırmıştır. Babalık ve cinayet davalarında kan gruplarının bir etken olunması bu şekilde ortaya çıkmıştır.

24 Haziran 1943 yılında laboratuarda elinde iki tüpüyle çalışırken kalp krizi geçiren Karl Landsteiner iki gün sonra vefat etmiştir. Karl Landsteiner’in çalışmaları tıbbın gelişmesinde önemli katkılar yaratmıştır. Özellikle kan gruplarının belli genler aracılığıyla kuşaktan kuşağa aktarımının ortaya çıkarılması, antropoloji ve kalıtım araştırmaları içinde etkili bir yöntem oluşmasında yardımcı olmuştur.


Biyografiler

 • Ersin Kurt Kimdir

  Ersin Kurt Biyografisi 26 Ağustos 1983'te Eskişehir'de doğdu. Anadolu Üniversitesi Radyo - Tv Tekniği Bölümü'nü ikinci sınıfta terk etti ve akabinde askerlik hizmetini tamamladı. Çeşitli işlerde çalıştıktan

 • Yasin Obuz Kimdir

  Yasin Obuz Kimdir?   Acun Medyanın hazırlayıp TV 8 kanalında 16 Şubat 2020 tarihinde başlayan Survivor 2020 Ünlüler Gönüller yarışmasında, gönüllüler grubunda yarışmacı olarak yer alan Yasin Obuz

 • Uğur Pektaş Kimdir

  Uğur Pektaş Kimdir?   Acun Medyanın hazırlayıp TV 8 kanalında 16. Şubat. 2020 tarihinde yayına girecek olan Survivor 2020 Ünlüler Gönüller yarışmasında, ünlüler grubunda yarışmacı olarak yer alan

 • Tuğba Melis Türk Kimdir

  Tuğba Melis Türk Kimdir?   Acun Medyanın hazırlayıp TV 8 kanalında 16 Şubat 2020 tarihinde başlayan Survivor 2020 Ünlüler Gönüller yarışmasında, ünlüler grubunda yarışmacı olarak yer alan Tuğba

 • Tayfun Erdoğan Kimdir

  Tayfun Erdoğan Kimdir?   Acun Medyanın hazırlayıp TV 8 kanalında 16 Şubat 2020 tarihinde başlayan Survivor 2020 Ünlüler Gönüller yarışmasında, gönüllüler grubunda yarışmacı olarak yer alan Tayfun Erdoğan