Ara

Ayda Aksel Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli, Kaç Doğumlu, Nerede Doğdu, Boyu ve Kilosu Kaç, Hangi Okuldan Mezun, Ailesi Hakkında Bilgiler.

Ayda Aksel Azize Aslanbey Kimdir? Ayda Aksel Kaç Yaşında, Ayda Aksel Nereli, Ayda Aksel Kaç Doğumlu, Ayda Aksel Nerede Doğdu, Aslı Zaman Hangi Okuldan Mezun, Ayda Aksel Sevgilisi Var Mı?, Ayda Aksel Boyu ve Kilosu hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını Ayda Aksel biyografisinde bulabilirsiniz.

Ayda Aksel – Azize Aslanbey Kimdir?, Kaç Yaşında, Nereli, Kaç Doğumlu, Hangi Okuldan Mezun, Boyu ve Kilosu Kaç?

 
Adı Soyadı: Ayda Aksel
Doğum Tarihi: 31 Ekim 1962 (57 yıl yaşında)
Nereli: İstanbul
Burcu: Akrep Burcu
Kilosu: 60
Boyu: 1,74
Göz Rengi: Kahverengi
Saç Rengi: -
Eğitim Durumu: Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü
Sevgilisi: Yok
Evli mi:  Hayır
Eşi: Yok
instagram Hesabı: www.instagram.com/aydaaksel
Twitter Hesabı: twitter.com/aydaaksel
Facebook Hesabı: facebook.com/aydaakselresmi  
 

Ayda Aksel Kimdir, Kaç Yaşında, Aslen Nereli, Nerede Doğdu, Ailesi Hakkında Bilgiler


Ekranların tanıdık siması Ayda Aksel 1962 tarihinde İstanbul'da doğmuş ve İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nden mezun olmuştur. Şu an ise ATV ekranlarının Hercai dizisinde Azize Aslanbey karakterini canlandırmaktadır. Peki, Ayda Aksel kimdir? Usta oyuncu hakkında merak edilen tüm sorularınızın cevabını detayları ile sizler için derledik.
 
Ayda Aksel, 31 Ekim 1962 (Ayda Aksel Kaç Yaşında 57 yaşında) tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Babası Mehmet Aksel’dir. İlkokul döneminde konservatuvarın bale ve viyolonsel bölümünde okuduktan sonra, üniversite döneminde ise tiyatroda karar kılarak İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümünü tercih ederek burada okuyup mezun oldu.
 
Birçok reklam filminde seslendirme yapan Ayda Aksel, 15 yıl Devlet Tiyatrosu'nun kadrolu elemanı olarak çalışmış ve daha sonra Sadri Alışık Tiyatrosu'nda çalışmaya başlamıştır. Arsen Gürzap ve Can Gürzap'ın sahibi oldukları Diyalog - Diksiyon, Oyunculuk, Spikerlik Kursunda ders verdi.
 
İlk olarak dizi deneyimini 1983 yılında TRT 1 ekranlarında yayınlanan Üç İstanbul dizisi ile yaşayan Ayda Aksel, 1987 yılında Yaprak Dökümü isimli dizide oynadı. Ayda Aksel ilk başrol oyunculuk deneyimini ise yine 1987 yılında Fransız yazar olan Albert Camus'un eserinden Can Gürzap'ın televizyona dizi olarak uyarladığı "Yanlışlık" isimli dizide başlıca rolleri Cüneyt Türel, Ayda Aksel, Tomris Oğuzalp, Nurseli İdiz ile birlikte oynayarak yapmış oldu.
 
Ayda Aksel, 1998 yılında yönetmen Tunç Başaran'ın çektiği "Kaçıklık Diploması" adlı filmde Selçuk Yöntem ile birlikte başrol oynadığı sine filminde hem başrol oynamış hem de ilk kez beyaz perde de rol Almıştır. Ayda Aksel bu sinema filminde ruh hastası Nur karakterini canlandırmıştır.
 
1991 yılında Yıldızlar Gece Büyür isimli dizide oynayan usta oyuncu, 1996 yılında Kurtuluş ve 1998 yılında ise Cumhuriyet filmlerinde Halide Edip Adıvar'ı canlandırmıştır. 2006 – 2008 yılları arasında ATV ekranlarında yayınlanan "Hatırla Sevgili" dizisinde Cansel Elçin'in annesini karakterini canlandırdı.
 
Usta oyuncu Ayda Aksel, yaşamı boyunca iki defa evlendi. İlk evliliğini 30 Temmuz 1984 yılında inşaat mühendisi olan Halûk Semi Yüngül ile gerçekleştiren Aksel 1993 yılında anlaşamayarak boşandı. İkinci evliliğini ise elektrik teknisyeni olan Atilla Akıncıoğlu ile 1995 yılında gerçekleştiren Ayda Aksel eşi Atilla Beyi 2010 yılında kaybetti. İlk eşinden de Leyla isminde bir kızı ve ikinci eşinden ise Efe (d.1999) isminde bir oğlu bulunan usta oyuncu şu an bekâr ve özel hayatında herhangi biri bulunmamaktadır. Ayda Aksel, 1,74 cm boyunda, 60 kg ağırlığında ve akrep burcudur.
 
2010 yılında "Bir Avuç Deniz" isimli sinema filminde Engin Altan Düzyatan, Berrak Tüzünataç, Can Gürzap, Ayda Aksel, Zeynep Özder, Tuğrul Tülek, Ahu Yağtu ile birlikte rol alarak oynadı.
 
2014 yılında vizyona giren Müfit Can Saçıntı'nın yönetmenliğini aynı zamanda başrol oyunculuğunu yaptığı, senaryosunu ise Birol Güven'in kaleme aldığı "Mandıra Filozofu" isimli sinema filminde başrollerinde Müfit Can Saçıntı ile birlikte Rasim Öztekin, Begüm Öner, Kemal Kuruçay, Eser Eyüboğlu, ve Ayda Aksel paylaştığı filmde oynadı.
 
Son olarak ATV ekranlarının sevilerek izlenen dizisi Hercai’ de Azize Aslanbey karakterini canlandıran Ayda Aksel, dizide Aslanbey ailesinin büyükbaba annesi olan Azize, Şadoğlu ailesine karşı duyduğu nefret ve öfke ile intikam ateşi hiç sönmeyen Dik başlı kararlı ve yüzü hiç gülmeyen bir kadını canlandırmaktadır.
 
Birçok tiyatro, sinema ve dizi filmlerinde rol alarak sergilemiş olduğu üstün başarılardan dolayı birçok ödüle layık görüldü.
 
Ayda Aksel’in Aldığı Ödüller
 • 2011 yılında - 16.Sadri Alışık Ödülleri "yılın en iyi yardımcı kadın oyuncusu" Aşk Tesadüfleri Sever - Ömer Faruk Sorak
 • 2007 yılında- Afife Tiyatro Ödülleri: Yılın Müzikal ya da Komedi Dalında En Başarılı Kadın Oyuncusu, Omuzumdaki Melek
 • 2007 yılında - Lions Tiyatro Ödülleri En Başarılı Kadın Oyuncu Omuzumdaki Melek
 • 2007 yılında - İstanbul Teknik Üniversitesi En Başarılı Kadın Oyuncu Omuzumdaki Melek
 • 2004 yılında - İsmet Küntay: En İyi Kadın Oyuncu Ödülü-Yarım Bardak Su
 • 2003 yılında - Afife Tiyatro Ödülleri: En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Ölümüne Suçlu
 • 1999 yılında - 11.Ankara Film Festivali: En İyi Kadın Oyuncu Kaçıklık Diploması
 • 1999 yılında - 10.Orhan Arıburnu Ödülleri: En İyi Kadın Oyuncu Kaçıklık Diploması


Biyografiler

 • Ersin Kurt Kimdir

  Ersin Kurt Biyografisi 26 Ağustos 1983'te Eskişehir'de doğdu. Anadolu Üniversitesi Radyo - Tv Tekniği Bölümü'nü ikinci sınıfta terk etti ve akabinde askerlik hizmetini tamamladı. Çeşitli işlerde çalıştıktan

 • Yasin Obuz Kimdir

  Yasin Obuz Kimdir?   Acun Medyanın hazırlayıp TV 8 kanalında 16 Şubat 2020 tarihinde başlayan Survivor 2020 Ünlüler Gönüller yarışmasında, gönüllüler grubunda yarışmacı olarak yer alan Yasin Obuz

 • Uğur Pektaş Kimdir

  Uğur Pektaş Kimdir?   Acun Medyanın hazırlayıp TV 8 kanalında 16. Şubat. 2020 tarihinde yayına girecek olan Survivor 2020 Ünlüler Gönüller yarışmasında, ünlüler grubunda yarışmacı olarak yer alan

 • Tuğba Melis Türk Kimdir

  Tuğba Melis Türk Kimdir?   Acun Medyanın hazırlayıp TV 8 kanalında 16 Şubat 2020 tarihinde başlayan Survivor 2020 Ünlüler Gönüller yarışmasında, ünlüler grubunda yarışmacı olarak yer alan Tuğba

 • Tayfun Erdoğan Kimdir

  Tayfun Erdoğan Kimdir?   Acun Medyanın hazırlayıp TV 8 kanalında 16 Şubat 2020 tarihinde başlayan Survivor 2020 Ünlüler Gönüller yarışmasında, gönüllüler grubunda yarışmacı olarak yer alan Tayfun Erdoğan