Ara

Mahlepli Poğaça Tarifi

Mahlepli Poğaça Tarifi, Mahlepli Poğaça Nasıl Yapılır? Mahlebin oldukça da yararı olan bir besin türü olmasının yanlarından birazda bu şekilde yararlanıyoruz. Öyleyse mahlepli poğaça nasıl yapılır görelim.

Mahlepli Poğaça Nasıl Yapılır?


Eskiden beri annelerimizin kullandığı mahlepli poğaça tarifi herkesin damağında.  Lezzetli olduğu kadar kullanım ölçüsünün de iyi ayarlanması gerek mahlepli poğaçanın. Değişik bir tat, ağzımızda dağılmasını kolaylaştıran bu lezzete hemen hemen herkes alışıp sevdi. Mahlebin oldukça da yararı olan bir besin türü olmasının yanlarından birazda bu şekilde yararlanıyoruz. Öyleyse mahlepli poğaça nasıl yapılır görelim.

Malzemeler:

1 çorba kaşığı silme tuz
Yarım çay bardağı şeker
7-8 su bardağı un
2 çorba kaşığı kuru pak maya
3 yumurta (birinin sarısı üstüne ayrılmalı )
1 çorba kaşığı mahlep
1 çay bardağı sıvıyağ
Yarım paket oda sıcaklığında yumuşamış margarin
Üç bardak ılık süt
Susam
Peynir


Mahlepli Poğaça Yapılışı:


Mahlepli poğaçamıza  diğer poğaçalar gibi başlıyorsak bile emin olun tadı farklıdır. Öncelikle sütümüzü ılınıncaya kadar ısıtıyoruz. Ilınmış sütümüzün içine un mahlep ve margarin dışında diğer malzemelerimizin tümünü ilave edip iyice birbirine özdeşleşinceye kadar harmanlıyoruz.  Bu karışım bir tarafta dururken diğer bir taraftan yoğuracağımız bir kap içine un ve mahlep ve margarini karıştırıyoruz. Diğer kaptaki karışımımızı unlu karışımımıza yavaş yavaş dökerek karıştırıyoruz.  Unun az gelme durumunda un takviyesi yapmakta fayda olacaktır. Ele yapışmayana kadar yoğurduğumuz hamuru dinlendiriyoruz ve ardından küçük bezeler koparıp içine peynir koyup yuvarlıyoruz. Yağladığımız tepsiye yerleştirdiğimiz poğaçaları yumurtalayıp susam döküyoruz ve önceden ısıtılmış 175 derecelik fırında pişiriyoruz. Afiyet olsun.

Poğaça - Açma Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler