Ara

Rüyada Kapı Kapamak Ve Açmak Görmek

Rüyada Kapı Kapamak Ve Açmak Görmek Evin kapısı ev sahibine, oda kapısı karısına, kiler kapısı hizmetçiye, mutfak kapısı geçime ve rızka delalet eder. Rüyada açık kapılar görmek, rızk bolluğuna ve geçime işarettir.

Rüyada Kapı Kapamak Ve Açmak Görmek


Danyal aleyhisselema göre; kapı, rüyada, kadın ile tabir olunur. ister bilinsin, ister bilinmesin, kapıların açıldığını görmek, rüya sahibine hayır ve nimete, eğer kapılar yol üzerinde iseler, bu iyiliğin çok çabuk olmasına delâlet eder. Önünde bir evin kapısının açıldığını görmek, iyi kalpli bir kimse tarafından eline mal geçeceğine ve bunu ailesi için harcayacağına işarettir. Evinin kapısının kapandığını, yıkıldığını veya yandığını gören büyük bir musibete düşer. Kapının halkasını vurduğunu veya çaldığını ve içerden cevap verildiğini görenin duası kabul olunup aradığını bulur. Kapıyı çaldığı zaman açılırsa, Cenab-ı Hakk (cc) duasını kabul eder ve onu düşmanına üstün kılar.

Evin bütün kapıları, tabirde aynı manaya gelirse de, sokak kapısı tabirde başka şeylere delâlet eder. Bir yeni kapı yaptığını veya kilitlediğini gören, bir kadınla evlenmek ister ve evlenir. Kapıyı yerinden çıkarmak, karısını boşamaya; yerinden söküp koparmak ise karısının ölmesine delâlet eder. Bir marangoza yeni bir kapı yapmasını emrettiğini gören, genç ve bakire bir kızla evlenir. Kapının kapanmadığını, bu yüzden açık bıraktığını gören, dul bir kadınla evlenir.
Vahşi hayvanlardan bazılarının kapısına kadar geldiklerini ve orada bağırdıklarını görmek, bir takım gençlerin karısına sarkıntılık ettiklerine; kapısındaki iki halka olduğunu görmek, karısının başka bir erkeği sevdiğine; sokak kapısının açıldığını görmek, o yer halkına hayır ve rızk kapılarının açıldığına delâlet eder.

Evinde gereğinden fazla kapıların açıldığını görmek evinin yıkık ve işlerinin durgun olmasına, eğer kapılar gereğinden fazla değilse geçiminin bolluğuna; ticaret ve kazanç kapılarının açılmasına; kapısının halkasının koptuğunu görmek, sapıklığa; kapısını kapamak istediği halde, kapanmadığını görmek, aciz kaldığı bir işi işlemekten alıkonulduğuna; evinin kapılarının bir çok taraftan açıldığını görmek, dünyalık kapılarının açılıp kendisine bolluk getireceğine; evinin kapısını gayet büyük görmek, iyi haline; evinin kapısını koparılıp bilmediği bir yere götürülmüş olduğunu görmek, evine bir musibet gelmesine delâlet eder.

Evinin kapısını yere düşmüş gören, hasta ise veya hastası varsa hemen iyileşir. Bu rüya, müjdeye ve selamate işarettir. Evinin kapısını kapanmış görmek, o ev halkına büyük bir müsibet geleceğine; bir kapıyı kapamaya çalıştığı halde bunu yapamadığını görmek, bir kadın tarafından bir işte zorluk çıkacağına; bir toplumun yanına bir kapıdan girdiğini görmek, bir işten, bir ödevden çıkmaya; dar bir kapıdan geniş bir yere çıktığını görmek, hayır görmeye ve sıkıntıdan kurtulmaya; kapıyı aradığı halde bulamadığını görmek, bir işte gayret ettiği halde başaramamaya; kapının demirlerinin çıkarılmış olduğunu görmek, karısını boşamaya delâlet eder. Kapısına bir eşik yaptığını gören evlenir.

Bilinen bir kapıyı açtığını gören, isteğini elde etmek için bir kişiden yardım ister. Kapıyı açmaya çalıştığı halde bunu başaramadığını gören, zor bir işe girer ve onda fayda bulamaz. Bir kapıyı kapayıp diğerini açtığını gören, yeni bir kadınla evlenir. Bir müddetten beri kapalı duran bir kapıyı açtığını gören, gamdan, sıkıntıdan ve darlıktan kurtulur, beklemediği bir yerden fayda görür. Bir rivayete göre, eşinden ayrılarak başka biri ile evlenir. Kapıyı kapatmak karısından ayrılmaktır. Kapısını çivilediğini gören karısına ilişki kurmayacak kadar kalpten bağlıdır.
Cami kapısı hâkim karısı; hamam kapısı hamamcı karısı; han kapısı hafif tabiat!’ bir kadın; kale kapısı kahraman karısı; dükkan kapısı esnaf karısı; hastane kapısı doktor karısı olarak tabir olunur. Bir kapının önüne gelip içeriye girmediğini, başka bir kapıdan oraya girdiğini gören, bir devlet büyüğünden bir şey ister alamaz, daha büyük bir makama başvurmaya mecbur olur ve istediğini elde eder.

Evin kapısı ev sahibine, oda kapısı karısına, kiler kapısı hizmetçiye, mutfak kapısı geçime ve rızka delâlet eder. Rüyada açık kapılar görmek, rızk bolluğuna ve geçime işarettir. Oda kapısının yeni olması eşinin namuslu ve ahlâklı olmasına; eski ve bozuk olması, kötü huylu olmasına; odasına yeni bir kapı yaptırması, bekar ise evleneceğine; eski bir kapı alıp odasının
kapısına taktırması, dul bir kadınla evleneceğine; evli ise, başka bir kadınla ilişki kuracağına; oda kapısını yerinden çıkarıp atmak veya satmak, karısını boşayacağına delâlet eder. Oda kapısının demirden olduğunu görenin karısı ahlak ve namus sahibi olur. Oda kapısındaki bozukluk, eskilik ve boyasızlık karısının ahlâkı ile kıyaslanır.

Evinin kapısında bir değişiklik olduğunu görmek, ev sahibinin halindeki değişikliğe işarettir. Evinin kapısının düştüğünü, dışa doğru kopup devrildiğini, yandığını veya kırılıp parçalandığını görmek, ev sahibine bir musibet ve felaket geleceğine delâlet eder. Evin kapısının koparıldıktan sonra yine yerinde durduğunu görmek, ev sahibinin yeniden işlerinin düzeleceğine; kapı yerinin duvarla örülmüş olduğunu görmek, rüya sahibinin karısı tarafından bir musibete uğrayacağına; sokak kapısının büyümesi genişlemesi, sağlamlaşması ev sahibinin halinin iyileşeceğine.  Bir canavarın kapıdan içeriye girdiğini görmek, kötü kimselerin evin içine girip fenalık yapacaklarına; evinin kapısını arayıp da bulamadığını görmek, eğer mahkemede bir davası varsa, kazanacağına; bildiği veya bilmediği yerlerde bir takım kapıların açıldığını görmek, dünyanın kendisine açıldığına.  Evinde gerektiğinden fazla kapılar varsa o evde bereket ve idare olmayacağına; açıldığını gördüğü kapılar bir yol ve cadde üzerinde iseler, kazandığının garip ve fakir kimselere harcanacağına; eğer kapılar evin içine doğru açılmış ise, kazancının ailesine harcanacağına delâlet eder.

Bir evin kapısını üzerinden atlayarak girdiğini görmek, ev sahibinin sırrını öğrendiğine işarettir. Ev kapısının öteki kapılardan daha fazla genişlediğini görmek, bir takım insanların izinsiz o eve gireceklerine; sokak kapısının yerinden çıkması ev sahibinin ölümüne ve halinin kötüleşeceğine.  Dar bir kapıdan geniş bir yere çıktığını görmek, sıkıntıdan kurtulmaya; evinin iki kapısı olduğunu görmek, karısının hafifliğine; sokak kapısının arkasına kadar açık ve dayalı olduğunu görmek, hükümet tarafından bir zarara uğramaya veya evin yıkılacağına delâlet eder.
Kapının halkası kapıcı veya haberci ile tabir olunur. Kapısında iki halka olduğunu görenin iki kimseye borcu vardır. Kapısının halkasının kırıldığını gören, sapıkça hareket eder. Sokak kapısının yanmakta olduğunu görenin karısı ölür veya geçimi daralır.Rüya Tabirleri

Yeni Popüler
 • Rüyada Etek Görmek

  Rüyada Etek Görmek Rüyada etek görmek bu rüyayı gören bir erkekse ve bekarsa hayırlı, güzel olacak bir evliliğe yorumlanır. Rüyada uzun etek görmek yapacak olduğunuz evliliğin uzun ömürlü

 • Rüyada Yüzük Kaşı Görmek

  Rüyada Yüzük Kaşı Görmek Yüzüğünün taşının düştüğünü gören kimsenin çocuğu ölür yahut malından bir şeyi kaybeder. Yüzüğün kırılması, hanımının boşanmasına yorumlanır. Yüzük, bir ev veya bir hayvanı

 • Rüyada Anne Görmek

  Rüyada Anne Görmek Rüyada anne görmek kısmetlerinizin artacağına ve hayatınıza bolluk geleceğine işaret eder. Son derece hayırlı bir rüyadır. Rüyada annesini gören kişinin durumu iyi değilse, dünyalığı

 • Rüyada Gelinlik Görmek

  Rüyada Gelinlik Görmek Rüyada gelinlik görmek iki şekilde yorumlanır. Rüyayı gören kişi bekâr birisi ise en kısa zamanda ailesi tarafından çok beğenilecek bir işe gireceğine işaret edilir.

 • Rüyada Şiddet Görmek

  Rüyada Şiddet Görmek Kişinin rüyada kendisine şiddet ve darlık isabet ettiğini görmesi, fakirliğe alâmettir. Bazı kere de şiddet ve varlık, rüya sahibinin hastalanmasına, düşmanlık ve fitneye delâlet