Drift Nedir ?

Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir? Drift Yarışlarında Puanlama Sistemi Nasıl Yapılır, Ağırlık Transferi ile Yapılan Drift El Freni ile Yapılan Drift Nasıl Yapılır...
Drift
Tweet Paylaş Plus Pinterest

Drift Nedir?


Drift aracın belli bir hızla virajı dönerken, merkez kuvvetine dayanamayıp, arkasının savrulmasıdır. Drift aracın parçalarına ve lastiklerine zarar veren, gösterişli bir hareket olduğu için yapılan bir harekettir. Drif yapmak için, aracın özelliklerinin de uygun olması gerekmektedir.

Drift Yapmak İçin Gereken Özellikler

Drift yapacak aracın jantlarının en az 17’’ olması gerekmektedir.
Drifte uygun bir araçtaki lastiklerin yanak özelliği olmalıdır, aksi halde jant lastikten ayrılır.
Aracın motorunun güçlü olması gerekir. Motor ne kadar güçlü olursa o kadar hız yapılabilir. Driftte hız önemlidir.
Araç arkadan itişli olmalıdır.

Drift Yarışlarında Puanlama Sistemi Nasıl Yapılır ?

Türkiye’ de drift yapan ve izleyen bir kitle mevcuttur. Yaygın bir şekilde drift gösterileri yapılır. Driftte araçlara drift box adındaki cihaz takılır. Bu alet puanlamayı belirler. Drift box cihazı, aracın hızını, açısını, kuvvetini hesaplamaya yarar. Bu sayede cihazdaki verilerle, skor ortaya çıkar. Birincilik de o skora göre belirlenir.
 
Drift Teknikleri Nelerdir?

El Freni ile Yapılan Drift: Özellikle bu teknik kullanılır. Aracın viraja girmesiyle debriyaja sonuna kadar basılır. Aracın burnu viraja girerken el freni çekilir. Aracın arkasının savrulmasıyla aynı anda gaza basılır. Bu esnada direksiyonu toparlamak en önemli unsurdur.

Ağırlık Transferi ile Yapılan Drift: Araç viraja girdiğinde vites küçültme tekniğidir. Aracın ön kısmı viraja girerken, debriyaj bırakılıp, gaza basılarak yapılır. Bu şekilde arkası kopan araç drift atmış olur. Bu teknikte viraja giriş yaparken vites küçültülmelidir. Aracın burun kısmı viraja girdiğinde debriyaj aniden bırakılır ve ardından gaza basılır. Böylece arkası kopan araçla etkili bir drift yapılmış olur. Bu teknikteki amaç debriyaj bırakılınca frene basılmış etkiyle ağırlığın ön tarafa doğru kayması ve arka tekerdeki ağırlığın epeyce azalmasıdır.

Güç ile Yapılan Drift: Araç önü viraja sokulduğunda gaza basılır ve araç yan şekilde virajı alır. Bu hareketi yapmak için aracın 200 hp ve üstünde bir motora sahip olması gerekmektedir.

Karşıt Ağırlık Nakli ile Yapılan Drift: Araç viraja en yakın noktaya geldiğinde, direksiyon virajın dışına doğru çevrilir. Direksiyon aniden içe çevrilirse, aracın arkası kayar. Bu esnada gaz verilip araç toplanır.

Debriyaj ile Yapılan Drift: Bu teknik güç ile yapılan drift gibidir. Aracın gücü azaltıldığında devir yükseltilir ve debriyaj bırakılır. Bu hareket patinaj yaptırarak, aracın arkasını kaydırır

Fren ile Yapılan Drift: Araç viraja girerken, sert bir şekilde frene basılarak, aracın arkasını kayması sağlanır. Arkası kaymaya başladığında sertçe gaz verilir ve direksiyon toplanır. Bu harekette aracın hızının iyi ayarlanması önemlidir.

Hız ile Yapılan Drift: Bu harekette virajın geniş olması önemlidir. Aracın hızı fazlayken, direksiyon ağır ağır kırılır, ön taraf kaydırılmadan hız artırılır. Bu esnada merkez kuvvetle, direksiyon açısı ayarlanır ve viraj yan durumda alınır. İlk başlangıçta direksiyon kırma ayarı tam yapılmazsa aracın önü kayar.

Rastgele Bilgiler

Yeni Bilgiler

Metin Reklamları