Ara

Can Yücel Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu, Vikipedi, Biyografisi

Can Yücel Kimdir?, Can Yücel Kaç Yaşında Öldğ, Can Yücel Nereli, Can Yücel Biyografisi, Can Yücel Hayatı, Can Yücel Eserleri, Can Yücel Hayatı Kısaca, Can Yücel Kitapları hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını Can Yücel biyografisinde bulabilirsiniz.

Can Yücel Kimdir?


Adı Soyadı: Can Yücel
Doğum Tarihi: 21 Ağustos1926
Nereli: İstanbul 
Burcu: Aslan Burcu 
Kilosu: Bilinmiyor
Boyu: Bilinmiyor
Göz Rengi: Siyah
Saç Rengi: Siyah/Kır
Eğitim Durumu: Ankara Üniversitesi
Sevgilisi: Yok
Evli mi: Evet
Eşi: Güler Yücel
İnstagram Hesabı: Mevcut Değil
Twitter Hesabı: Mevcut Değil
Facebook Hesabı: Mevcut Değil
 

Can Yücel Kısaca Hayatı


Türk şiirinin aykırı sesi olan Can Yücel 21 Ağustos 1926 yılında İstanbul’da hayata gözlerini açtı. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Milli Eğitim Bakanı olan Hasan Ali Yücel’in oğludur. Annesi ise Gülsüm Refika Hanımdır. Orta öğrenimini Ankara Erkek Lisesi’nde tamamladı. Daha sonra Ankara Üniversitesi’nde Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Klasik Filoloji Bölümünden mezun oldu. Cambridge Üniversitesi’nde Eğitim görürken Londra’da BBC’nin Radyosu’nda çalıştı.

Can Yücel askerliğini Kore’de yaptı. 1958’de ülkemize döndükten sonra Bodrum’ da turist rehberliği yaptı. Can Yücel sonra İstanbul’a yerleşerek bağımsız çevirmenlik yaptı. Doktor Gazi Yaşargil ile arkadaştır.

1945-1965 seneleri arasında Seçilmiş Hikayeler, Ant, İmece, Yenilikler, Beraber, Papirüs, Şiir Sanatı, Dost, Sosyal Adalet, Yöne, Dönem adlı dergilerde yazdı. Yazko Edebiyat, Birikim, Sanat Emeği ve Yeni Düşün dergilerinden Yayımladığı yazı, çeviri şiir ve şiirleri ile tanındı. 1965’ten sonra Can Yücel siyasal konularda ürünler ortaya koydu.

1950 yılında ilk şiirlerini Yazma isimli bir kitapta topladı. Toplumsal sorunların yarattığı izlenimlerin ağırlığından yorulmuş kurtulmak istercesine kimi bıçak, kimi taşlama ile işleyen duyarlılığın ağır bastığı şiirlerinde, yalın dili ve buluşları ile dikkat çekti. Şiirlerinde müstehcen ve argo sözlere çok sık yer veren Can Yücel dikkatleri çoğu zaman üzerine çekip bazen de kovuşturmaya uğradı.

1956 senesinde Güler Yücel’le evlenip 3 çocuk sahibi oldular. Su ve Güzel adında 2 kız, Hasan isminde ise bir oğlu oldu.

Can Yücel birçok yapıttan çeviriler yaptı. William Shakespeare, Federico Garcia Lorca, Bertolt Brecht gibi önemli yazarların oyunlarından pek çok çeviriler yaptı. Özellikle Shakespeare çevirilerinde aslına bağlı kalmadan Türkçeleştirerek çeviri yapmıştır. 1959 yılında ilk baskısı yayımlanan Her Boydan isimli kitabında dünya şairlerinin şiirlerini oldukça basit ve başarılı bir şekilde Türkçeleştirilmiştir.

Bir ara Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e hakaretten yargılanmıştır. Sonrasında ise Can Yücel 18 Nisan seçimlerinden ÖDP’ de 1.Sıra milletvekili adayı oldu.
Ömrünün son demlerinde Datça’ya taşınıp oraya yerleşen Can Yücel 12 Ağustos 1999’da 73 yaşında aramızdan ayrılmıştır. Mekânın Cennet Olsun Büyük Üstat.

Can Yücel Kitapları:
·        1950- Yazma
·        1959-Her Boydan- Çeviri Şiirler
·        1973- Sevgi Duvarı
·        1974- Bir Siyasinin Şiirleri
·        1975- Ölüm ve Oğlum
·        1981- Şiir Alayı (İlk Dört Şiir Kitabı)
·        1982- Rengârenk
·        1984- Gökyokuş
·        1985- Beşibiryerde (ilk beş şiir kitabı)
·        1985- Canfeda
·        1988- Çok Bi Çocuk
·        1990- Kısa Devre
·        1990- Kuzgunun Yavrusu
·        1991- Gece Vardiyası Albümü
·        1993- Güle güle Seslerin Sessizliği
·        1994- Gezintiler
·        1995- Maaile
·        1997- Seke Seke
·        1997- Alavara
·        1999- Mekânım Datça Olsun
·        En Uzak Mesafe
·        Benim Adım Firuzan’sa Ne Olayım
·        1997- Cazcı Firuzan
·        Hotuhların Dramı
·        Biraz Alıştım
·        Bördübet’ten Sedir Adasına
·        Yüz Kitabı Şiirlerimden Seçmeler
·        Yaprak Dökümü

Çeviriler:
·        Salozun Mavalı- Peter Weiss
·        Yeni Başlayanlar için Marx- Marx Para Principantes- 1977
·        Muhteşem Gatsby- The Great Gatsby. F. Scott Fitzgerald -1964
·        Bahar Noktası (Bir Yaz Gecesi Rüyasının Çevirisi)- William Shakespeare- 1981
·        Hamlet William Shakespeare 1992

Shakespeare’ in ünlü sözü olan ‘’To be or not to be’’ yi bir ihtimal daha var o da ölmek mi dersin şeklinde Türkçeleştirmiştir.


Biyografiler

Yeni Popüler
 • Zlatan İbrahimoviç Kimdir

  Zlatan İbrahimoviç Kimdir? Adı Soyadı: Zlatan İbrahimoviç Doğum Tarihi: 03.10.1981 Nereli: Malmö İsveç  Burcu: Terazi Burcu Kilosu: 95 kg  Boyu: 195 Cm Göz Rengi: Koyu Kahverengi Saç Rengi:   Eğitim Durumu:  Sevgilisi: Helana Seger  Evli mi: Yok   Eşi: Yok İnstagram Hesabı: www.instagram.com/iamzlatanibrahimovic Twitter Hesabı: twitter.com/ibra_official Facebook Hesabı: www.facebook.com/ZlatanIbrahimovic   Zlatan İbrahimoviç

 • Yunjin Kim Kimdir

  Yunjin Kim Kimdir? Adı Soyadı: Yun Jin Kim Doğum Tarihi: 07 Kasım 1973   Nereli: Seul Güney Kore   Burcu: Akrep Burcu  Kilosu: 170 cm Boyu: 50 kg Göz Rengi: Koyu Kahverengi Saç Rengi: Siyah Eğitim Durumu: Üniversite mezunu   Sevgilisi: Yok  Evli

 • Yasemin Ergene Kimdir

  Yasemin Ergene Kimdir? Adı Soyadı: Yasemin Ergene Doğum Tarihi: 22 Ocak 1985   Nereli: Hamburg Almanya  Burcu: Kova Burcu  Kilosu:  58 kg Boyu: 174 Cm Göz Rengi: Kahverengi Saç Rengi:  Koyu Kahverengi Eğitim Durumu: İstanbul Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü Mezunu Sevgilisi: Yok Evli mi: Evet

 • Yağmur Atacan Kimdir

  Yağmur Atacan Kimdir? Adı Soyadı: Yağmur Atacan Doğum Tarihi: 19 Mayıs 1983 Nereli: Gaziantep  Burcu: Boğa Burcu Kilosu: 71 Kg Boyu: 173 cm Göz Rengi: Kahverengi Saç Rengi: Açık Kahverengi Eğitim Durumu: İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Sevgilisi: Yok  Evli mi: Evet Eşi: Pınar

 • Volkan Konak Kimdir

  Volkan Konak Kimdir? Adı Soyadı: Volkan Konak Doğum Tarihi: 27 Şubat 967 Nereli: Trabzon- Maçka    Burcu: Balık Burcu   Kilosu: 88 Kg Boyu: 173 cm Göz Rengi: Kahverengi Saç Rengi: Kumral Eğitim Durumu: İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Sevgilisi: Yok   Evli mi: