Ara

Can Yücel Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu, Vikipedi, Biyografisi

Can Yücel Kimdir?, Can Yücel Kaç Yaşında Öldğ, Can Yücel Nereli, Can Yücel Biyografisi, Can Yücel Hayatı, Can Yücel Eserleri, Can Yücel Hayatı Kısaca, Can Yücel Kitapları hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını Can Yücel biyografisinde bulabilirsiniz.

Can Yücel Kimdir?


Adı Soyadı: Can Yücel
Doğum Tarihi: 21 Ağustos1926
Nereli: İstanbul 
Burcu: Aslan Burcu 
Kilosu: Bilinmiyor
Boyu: Bilinmiyor
Göz Rengi: Siyah
Saç Rengi: Siyah/Kır
Eğitim Durumu: Ankara Üniversitesi
Sevgilisi: Yok
Evli mi: Evet
Eşi: Güler Yücel
İnstagram Hesabı: Mevcut Değil
Twitter Hesabı: Mevcut Değil
Facebook Hesabı: Mevcut Değil
 

Can Yücel Kısaca Hayatı


Türk şiirinin aykırı sesi olan Can Yücel 21 Ağustos 1926 yılında İstanbul’da hayata gözlerini açtı. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Milli Eğitim Bakanı olan Hasan Ali Yücel’in oğludur. Annesi ise Gülsüm Refika Hanımdır. Orta öğrenimini Ankara Erkek Lisesi’nde tamamladı. Daha sonra Ankara Üniversitesi’nde Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Klasik Filoloji Bölümünden mezun oldu. Cambridge Üniversitesi’nde Eğitim görürken Londra’da BBC’nin Radyosu’nda çalıştı.

Can Yücel askerliğini Kore’de yaptı. 1958’de ülkemize döndükten sonra Bodrum’ da turist rehberliği yaptı. Can Yücel sonra İstanbul’a yerleşerek bağımsız çevirmenlik yaptı. Doktor Gazi Yaşargil ile arkadaştır.

1945-1965 seneleri arasında Seçilmiş Hikayeler, Ant, İmece, Yenilikler, Beraber, Papirüs, Şiir Sanatı, Dost, Sosyal Adalet, Yöne, Dönem adlı dergilerde yazdı. Yazko Edebiyat, Birikim, Sanat Emeği ve Yeni Düşün dergilerinden Yayımladığı yazı, çeviri şiir ve şiirleri ile tanındı. 1965’ten sonra Can Yücel siyasal konularda ürünler ortaya koydu.

1950 yılında ilk şiirlerini Yazma isimli bir kitapta topladı. Toplumsal sorunların yarattığı izlenimlerin ağırlığından yorulmuş kurtulmak istercesine kimi bıçak, kimi taşlama ile işleyen duyarlılığın ağır bastığı şiirlerinde, yalın dili ve buluşları ile dikkat çekti. Şiirlerinde müstehcen ve argo sözlere çok sık yer veren Can Yücel dikkatleri çoğu zaman üzerine çekip bazen de kovuşturmaya uğradı.

1956 senesinde Güler Yücel’le evlenip 3 çocuk sahibi oldular. Su ve Güzel adında 2 kız, Hasan isminde ise bir oğlu oldu.

Can Yücel birçok yapıttan çeviriler yaptı. William Shakespeare, Federico Garcia Lorca, Bertolt Brecht gibi önemli yazarların oyunlarından pek çok çeviriler yaptı. Özellikle Shakespeare çevirilerinde aslına bağlı kalmadan Türkçeleştirerek çeviri yapmıştır. 1959 yılında ilk baskısı yayımlanan Her Boydan isimli kitabında dünya şairlerinin şiirlerini oldukça basit ve başarılı bir şekilde Türkçeleştirilmiştir.

Bir ara Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e hakaretten yargılanmıştır. Sonrasında ise Can Yücel 18 Nisan seçimlerinden ÖDP’ de 1.Sıra milletvekili adayı oldu.
Ömrünün son demlerinde Datça’ya taşınıp oraya yerleşen Can Yücel 12 Ağustos 1999’da 73 yaşında aramızdan ayrılmıştır. Mekânın Cennet Olsun Büyük Üstat.

Can Yücel Kitapları:
·        1950- Yazma
·        1959-Her Boydan- Çeviri Şiirler
·        1973- Sevgi Duvarı
·        1974- Bir Siyasinin Şiirleri
·        1975- Ölüm ve Oğlum
·        1981- Şiir Alayı (İlk Dört Şiir Kitabı)
·        1982- Rengârenk
·        1984- Gökyokuş
·        1985- Beşibiryerde (ilk beş şiir kitabı)
·        1985- Canfeda
·        1988- Çok Bi Çocuk
·        1990- Kısa Devre
·        1990- Kuzgunun Yavrusu
·        1991- Gece Vardiyası Albümü
·        1993- Güle güle Seslerin Sessizliği
·        1994- Gezintiler
·        1995- Maaile
·        1997- Seke Seke
·        1997- Alavara
·        1999- Mekânım Datça Olsun
·        En Uzak Mesafe
·        Benim Adım Firuzan’sa Ne Olayım
·        1997- Cazcı Firuzan
·        Hotuhların Dramı
·        Biraz Alıştım
·        Bördübet’ten Sedir Adasına
·        Yüz Kitabı Şiirlerimden Seçmeler
·        Yaprak Dökümü

Çeviriler:
·        Salozun Mavalı- Peter Weiss
·        Yeni Başlayanlar için Marx- Marx Para Principantes- 1977
·        Muhteşem Gatsby- The Great Gatsby. F. Scott Fitzgerald -1964
·        Bahar Noktası (Bir Yaz Gecesi Rüyasının Çevirisi)- William Shakespeare- 1981
·        Hamlet William Shakespeare 1992

Shakespeare’ in ünlü sözü olan ‘’To be or not to be’’ yi bir ihtimal daha var o da ölmek mi dersin şeklinde Türkçeleştirmiştir.


Biyografiler

Yeni Popüler
 • Roger Vadim Kimdir

  Roger Vadim Kimdir? Adı Soyadı: Roger Vadim Doğum Tarihi: 26 Ocak 1928  Nereli: Paris Fransa Burcu: Kova Burcu Kilosu: 75 kg Boyu: 185 cm Göz Rengi: Mavi Saç Rengi: Kahverengi Eğitim Durumu: Üniversite Mezunu   Sevgilisi: Yok   Evli mi: Evet Eşi: Marie Christina Barrault İnstagram Hesabı: Mevcut Değil Twitter

 • Rihanna Kimdir

  Rihanna Kimdir? Adı Soyadı: Robyn Rihanna Fenty Doğum Tarihi: 20 Şubat 1988   Nereli: Saint Michael, Barbados  Burcu: Balık Burcu Kilosu: 55 kg Boyu: 173 cm Göz Rengi: Yeşil  Saç Rengi: Siyah  Eğitim Durumu: Lise Terk Sevgilisi: Matt Kemp Evli mi: Hayır   Eşi: Yok İnstagram Hesabı: www.instagram.com/badgalriri Twitter Hesabı: twitter.com/rihanna Facebook

 • Mel Gibson Kimdir

  Mel Gibson Kimdir? Adı Soyadı: Mel Columcille Gearard Gibson Doğum Tarihi: 03 Ocak 1956 Nereli: New York  Burcu: Oğlak Burcu Kilosu: 75 kg Boyu: 177 cm Göz Rengi: Mavi Saç Rengi: Açık Kahverengi Eğitim Durumu: New South Wales Üniversitesi Drama Bölümü Sevgilisi: Nadia Lanfranconi Evli

 • Lady Gaga Kimdir

  Lady Gaga Kimdir? Adı Soyadı: Stefani Joanne Angelina Germanotto Doğum Tarihi: 28 Mart 1986 Nereli: New York Birleşik Devletler Burcu: Koç Burcu Kilosu: 49 Kg Boyu: 155 Cm Göz Rengi: Ela Saç Rengi: Kahverengi Eğitim Durumu: Katolik Üniversite Sevgilisi: Taylor Kinner (2011’den beri) Evli

 • Kim Kardashian Kimdir

  Kim Kardashian Kimdir? Adı Soyadı: Kim Kardashian  Doğum Tarihi: 21 Ekim 1980 Nereli: Kaliforniya ABD  Burcu: Terazi Burcu Kilosu: 59 kg  Boyu: 159 cm Göz Rengi: Koyu Kahverengi Saç Rengi: Siyah Eğitim Durumu:  Sevgilisi: Yok   Evli mi: Evet Eşi: Kanye West İnstagram Hesabı: www.instagram.com/kimkardashian Twitter Hesabı: twitter.com/kimkardashian Facebook Hesabı: www.facebook.com/KimKardashian   Kim Kardashian Biyografisi Ermeni