Ara

Bruce Lee Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu, Vikipedi, Biyografisi

Bruce Lee Kimdir?, Bruce Lee Kaç Yaşında Öldü, Bruce Lee Boyu, Bruce Lee Nereli, Bruce Lee Biyografi, Bruce Lee Vikipedi, Bruce Lee Ölüm Tarihi, Bruce Lee Filmleri, Bruce Lee Kısaca Hayatı İşte Detaylar.

Bruce Lee Kimdir?


Adı Soyadı:  Lee Jun Fan
Doğum Tarihi: 27 Kasım 1940  
Nereli: Çin
Burcu: Yay
Kilosu: 62 kg
Boyu: 171 cm
Göz Rengi: Kahverengi
Saç Rengi: Siyah
Eğitim Durumu: Washington Üniversitesi Felsefe Bölümü
Sevgilisi: Yok
Evli mi: Evet
Eşi: Linda Lee Cadwell
İnstagram Hesabı: Mevcut Değil
Twitter Hesabı: Mevcut Değil
Facebook Hesabı: Mevcut Değil
 

Bruce Lee Biyografisi


 Aslı adı Lee Jun Fan olan Bruce Lee San Francisco’da Chinese Hospital ’da hayata merhaba demiştir. Annesi yarı Kafkas ve yarı Çinli Grace Lee olup babası Çinli Lee Hoi-Chuen’dir.  Lee ailesi turne için ABD’ye gelen opera oyuncularıdır. Çocukluk yıllarında ailesinin isteği üzerine Kung Fu eğitimi almaya başlayıp, ardından ise Jeet Kune Do savunma sanatının da temelini oluşturan Winh Chun eğtimide alır. Bu dersin eğitmeni ise Kung Fu ustası olan Yip Man’dır. 14 yaşında başlayan dansa olan ilgisi ise ona Cha Cha dansında bir yarışmada birincilik bile getirmişti. Danstaki bu tecrübesi Bruce Lee’nin dövüş tarzına da yansıyacaktır. Aşırı derece sokak kavgasıyla haşır neşir olunca ailesince Amerika’ya yollanır. Hem çalışıp hem de okuyan Bruce Lee liseyi bitirip Washington Üniversitesinde Felsefe okur. Halen çalışmaya devam edip Amerikalılara Çin Kültürünün zenginliğini ve derinliğini anlatmak, sevdirmek için büyük çabalar sarf eder. Bu çabasının en büyük ispatı ise o zamana kadar Çinliler dışındaki kişilerin Kung fu öğrenmesi yasakken o bu dersleri vermek için Jun Fan Kung Fu adında bir okul bile açar. Kung Fu’ nun geniş ve derin bir felsefesi olduğunu anlatmak ister.

1963 yılında Linda Emery ile evlenir. Televizyon kariyerine ise 1964 senesinde Amerika’da Ed Parkers ile başladı. Sonrasında Green Hornet dizisinde rol alır. Fakat dizi bir sezon sonra yayından kaldırılır.  James Garner’ın oynadığı Marlowe filminde de küçük bir rol verilir. Fakat Bruce Lee Hollywood’da istediği başarıyı elde edemeyip sinema kariyerinde yükselmek için şansını Hong Kong sinemasında denemeye karar verir. Big Boss adlı sinema filmi gişe rekorları kırıp Çin ve çevresinde büyük yankı uyandırır. Bu başarısının ardından Fist Of Fury filmi de büyük bir başarı yakalar. Böylece Bruce Lee bu başarının sadece şanstan ibaret olmadığını kanıtlar. Çin sinemasında yeni bir soluk getirmeyi başarır. Kendine özgü dövüş teknikleri, Hollywood deneyimi, farklı stil ve hareketli sahneler bu başarının anahtarlarından sayılabilir. Halk psikolojisinin de iyi tahlil edebildiği için izleyicilerinin ne istediğini çok iyi bilip ona göre şekilleniyordu. Way of Dragon isimli filmde başrol olup karate ve Kung fu savunma sanatlarının mücalesini anlatır.

Sinemada uzman olduğunu ispatlayan Bruce Lee filmi yönetiyor, yazıyor, dövüş koreografilerini planlıyor ve aynı anda filmde oynuyordu. Ölüm Oyunu (Game of Death) adlı filmin her işiyle kendi ilgilenir ve Dan Inosanto, Kareen Abdul-Jabbar ile filmin çekimlerine başlar. Fakat Bruce Lee’ nin en büyük hayallerinden biri Hollywood’da başrol oynamaktı. Ölüm Oyununu çekerken Hollywood’dan bir teklif alır Ejder Kalesi (Enter The Dragon) isimli film için.  Hollywood’daki filmi için Ölüm oyununa ara verir. Ejder Kalesi bittikten sonra Ölüm Oyunu çekimlerine başlasa da ömrü filmin tamamlanmasına yetmeyecektir. Bu kadar yoğun ve sıkı tempolu hayatı olan Bruce Lee aşırı bir sırt ağrısı çekmekteydi. Doktorlar Bruce Lee’ye yataktan çıkmamasını tembihlese de buna yalnızca 6 ay dayanabilir. Jeet Kune Do Savunma sanatının felsefesini yazmak üzere harekete geçer. Jeet Kune Do Tao ancak bu kitabı da maalesef tamamlayamaz ve eşi Linda tarafından tamamlanır. Bir gün Ölüm Oyunu filminin çekimlerine devam etmek için yapımcısıyla görüşmeye gittiğinde beklerken Bety’den bir ağrı kesici alarak uzanmak için bir odaya geçer. Rymond Chow, Bruce Lee’yi uyandırmayı denese de çabaları bir sonuç vermedi. Hemen ambulans çağırıp hastaneye kaldırmayı deseler bile yolda hayatını kaybeder Bruce Lee. Ölümü arkasından birçok gizem bırakmasına rağmen henüz ispatlanmış bir durum yoktur.

Öldüğünde takvim yaprakları 1973 yılının 20 Temmuz’unu göstermekteydi. Cenaze törenine büyük bir kalabalık dahil olur. Hong Kong ve Seattle’da olmak üzere iki kez cenaze töreni yapılır.

Bruce Lee’nin kendi geliştirdiği Jeet Kune Do adlı bir savunma sanatıdır. Bu savunma sanatı aslında birbirinden farklı olan savaş sanatlarının öğretilerini barındırır. Kendi savunma sanatını geliştirmeden önce Teakwondo, Boks, Kick Boks, Kung Fu, Karate, Tayland Boksu, Jujutsi, Judo, Wing Chun, Güreş ve Eskrim gibi sanatlarda eğitim alınır. Geliştirdiği bu sanat Jeet Kune Do ismi tam sanatını anlatmadığını düşünür fakat kulağa hoş geldiği için değiştirmek için herhangi bir şey yapmaz. Sanatın amacı ise az hareket ile vücudun tamamını kullanarak doğrudan sonuca varmayı amaçlar. Jeet Kune Do anlamca basitleştirmektir. Bruce Lee ünlü birçok şampiyona ders vermiş birçok şampiyonluk onun öğrencileri tarafından kazanıldı. Ancak Bruce Lee hiçbir zaman dövüş müsabakalarına katılmamıştır.

Bir detaydan ayrıca bahsetmek gerekirse Bruce Lee ve oğlu Brandon Lee ‘nin erken ölümü. Brandon Lee 1993 senesinde The Crow filminin çekimlerinde kaza ile vurulup hayatını kaybeder ve babasının yanına gömülür (Lake View). Bu ölümler erken yaşta baba oğlu bulduğu için Lee Laneti diye anılıyor. Baba oğlun mezarına ise halen her gün ziyaretçiler geliyor.

Ayrıca Bruce Lee’nin Shannon Lee isminde bir kızı var.

Bruce Lee Filmleri:
Ölüm Oyunu-1978
Ejder Kalesi-1973
Öfkenin Yumruğu-1972
Ejderin Dönüşü-1972
Büyük Patron-1971
Dedektif Marlowe-1969
Bruce Lee The Curse of The Dragon-1993
Martial Arts Master: The Life Of Bruce Lee-1994
Bruce Lee: Bir Savaşçının Yokluğu-2000
Efsane
Yetim
Sessiz Flüt
The Best of The Martial Arts Films
Bruce Lee the Man and the Legend-1973
In the Face of Demolition-1953
Oğlum-1950
An Orphan’s Tragedy-1995
We Owe It to Our Childre-1995
Infancy-1951
The Ginding Light-1953
Zenginlik Rüyası-1948
Fırtına-1957
It’s Father’s Fault-1953
Too Late For Divorce-1956
A Home of a Million Gold-1953
Rüyamda-1949
Gu Er Xing-1955
Sweet Time Together-1956
A Mother’s Tears-1953
Love Part 2-1955
Aşk-1955
The Green Hornet
Revenge of the Dragon
Fury of The Dragon


Biyografiler

Yeni Popüler
 • Cem Özer Kimdir

  Cem Özer Kimdir? Adı Soyadı: Cem Özer    Doğum Tarihi: 5 Ekim 1959 Nereli: Göksun / Kahramanmaraş Burcu: Terazi Burcu   Kilosu: 78 kg Boyu:185 cm  Göz Rengi: Kahverengi Saç Rengi: Siyah Eğitim Durumu: Üniversite terk Sevgilisi: Yok  Evli mi: Evet Eşi: Pınar Dura İnstagram

 • Cem Davran Kimdir

  Cem Davran Kimdir? Adı Soyadı: Muharrem Cem Davran   Doğum Tarihi: 3.Mart.1964 Nereli: İstanbul Burcu: Balık Burcu Kilosu: 78 Kg  Boyu: 177 Cm Göz Rengi: Kahverengi Saç Rengi: Kır ve Siyah Eğitim Durumu: Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Sevgilisi: Yok Evli mi: Evet   Eşi: Hilal

 • Cem Adrian Kimdir

  Cem Adrian Kimdir? Adı Soyadı: Cem Adrian    Doğum Tarihi: 30. Kasım. 1980 Nereli: Edirne  Burcu: Yay Burcu Kilosu: 70 kg Boyu: 176 cm Göz Rengi: Siyah Saç Rengi: Siyah Eğitim Durumu: Bilkent Üniversitesi Sevgilisi: Yok Evli mi: Hayır Eşi: Yok İnstagram Hesabı: www.instagram.com/cemadrian Twitter Hesabı: twitter.com/cemadrian Facebook Hesabı:

 • Can Yücel Kimdir

  Can Yücel Kimdir? Adı Soyadı: Can Yücel Doğum Tarihi: 21 Ağustos1926 Nereli: İstanbul  Burcu: Aslan Burcu  Kilosu: Bilinmiyor Boyu: Bilinmiyor Göz Rengi: Siyah Saç Rengi: Siyah/Kır Eğitim Durumu: Ankara Üniversitesi Sevgilisi: Yok Evli mi: Evet Eşi: Güler Yücel İnstagram Hesabı: Mevcut Değil Twitter Hesabı: Mevcut Değil Facebook Hesabı: Mevcut Değil   Can

 • Caner Erkin Kimdir

  Caner Erkin Kimdir? Adı Soyadı: Caner Erkin Doğum Tarihi: 04.Kasım.1988  Nereli: Balıkesir Burcu: Terazi Burcu Kilosu: 75 kg  Boyu: 181 cm Göz Rengi: Yeşil   Saç Rengi: Kumral Eğitim Durumu:  Bilinmiyor Sevgilisi: Yok Evli mi: Evli Eşi: Şükran Ovalı İnstagram Hesabı: www.instagram.com/canererkin Twitter Hesabı: twitter.com/canererkin Facebook Hesabı: Mevcut Değil   Caner Erkin