Ara

Ali Özgentürk Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu, Vikipedi, Biyografisi

Ali Özgentürk Kimdir?, Ali Özgentürk Kaç Yaşında, Ali Özgentürk Boyu, Ali Özgentürk Nereli, Ali Özgentürk Biyografi, Ali Özgentürk Vikipedi, Sevgilisi Kim, Kaç Kilo, Eşi Kim, Evli mi, Ailesi, Burcu, Kısaca Hayatı İşte Detaylar.

Ali Özgentürk Kimdir?


Adı Soyadı: Ali Habib Özgentürk
Doğum Tarihi: 4 Kasım 1945  
Nereli: Adana
Burcu: Akrep 
Kilosu: Bilinmiyor
Boyu: Bilinmiyor
Göz Rengi: Siyah
Saç Rengi: Kır Saçlı  
Eğitim Durumu: İstanbul Üniversitesi Felsefe ve Sosyoloji
Sevgilisi: Yok
Evli mi: Evet
Eşi: Saynur Tezel
İnstagram Hesabı: Mevcut Değil
Twitter Hesabı: Mevcut Değil
Facebook Hesabı: Mevcut Değil
 

Ali Özgentürk Biyografisi


Tam adı Ali Habib Özgentürk olup 1945 yılında Adana’da hayata gelmiş. Ortaokul yıllarında Adana Devlet Tiyatrosunda tiyatro çalışmalarına başlayıp İstanbul’da üniversite okumaya gelip profesyonel tiyatrolarda oyunculuk yaptı. 1968 senesinde Türkiye’nin ilk sokak tiyatrosunu kurdu ve 1971 yılına kadar oyuncusu ve yöneticisi olarak çalıştı.

Ali Özgentürk, Sinemaya kameramanlık yaparak başladı. Belgesel film çalışmalarıyla sinemaya tamamen girdi. İlk belgeseli 1966 yılında İstanbul’dan Ankara’ya yaptığı yürüyüşün belgeseli olan Ankara Yürüyüşü ’nü çekti. 1972 yılında çektiği ve Polonya Krakow Festivali kısa film ödülünü alan Ferhat ve 1974’de Moskova Festivali büyük ödülünü almaya başaran Yasak filmini çekti.

Cengiz Aytmatov’un romanından uyarlama olan Selvi Boylum Al Yazmalımın senaryosunu yazdı. Film 1977’de Atıf Yılmaz tarafından çekildi.

Profesyonel olarak sinemaya girmesi 1971’de kamera asistanlığı ile başlayıp sonra Yılmaz Güney, Zeki Ökten ve Atıf Yılmaz’a asistanlık yaparak devam etti. İlk uzun metraj filmini 1979 yılında Hazal isimli filmine çekerek pek çok ödül kazandı.1981’deki At, 1986’daki Bekçi, 1987’deki Su Da Yanar, 1992’deki Mektup isimli filmleriyle uluslararası ve ulusal alanda başarılara imza attı. At filmiyle Tokyo’dan aldığı ödül büyük yankı uyandırdı.

Ali Özgentürk’ün arkadaşları olan Aki Kaurismaki ve Bernardo Bertolucci ‘nin filmlerinde göndermeler var. Hatta Aki Kaurismaki ‘nin abisi olan Mika 1991 yılındaki Zombie and Ghost Train adlı yapında Ali Özgentürk’e küçük bir rol vermiştir.
1980 senesinde Asya Film Ltd. şirketini kurdu.

 Nebil Özgentürk’ün abisidir. Skyturk’te haber müdürlüğü yapan Saynur Tezel ile 2002’de evlenip 2017 yılında boşanmışlardır. Bu evlikten Simay adlı bir kız çocukları vardır.

Yönetmenlik Yaptığı Filmler:
·        Ferhat-1974
·        Yasak-1975
·        Hazal-1979
·        At-1981
·        Bekçi-1986
·        Su Da Yanar-1987
·        Çıplak-1992
·        Yer Çekimli Aşklar-1995
·        Mektup-1997
·        Sır-1997
·        Balalayka-2000
·        Kalbin Zamanı-2004
·        Yengeç Oyunu-2008
·        Beni Sev-2011
·        Görünmeyen-2011

Senaryo Yazarı:
·        Selvi Boylum, Al Yazmalım-1977
·        Hazal-1979
·        Çıplak-1992
·        Yer Çekimli Aşklar-1995
·        Mektup-1997
·        Sır-1997
·        Kalbin Zamanı-2004

Yönetmenliğini Yaptığı Belgesel Filmleri:
 
·        Ferhat-1974
·        Yasak-1975
·        Uzun Yürüyüş
·        Bir Kuvayı Milliyecinin Hatıraları
·        Bir İşçinin Öldürülüşü

Ali Özgentürk’ün Filmleri ve Aldığı Ödüller:
Hazal: Talat Bulut ve Türkan Şoray’ın başrollerini üstlendiği bu yapım 1980 Prades Film Festivali Birincilik Ödülü
1980 Lahey Film Festivali Birincilik Ödülü
1980 Manheim Film Festivali Halk Jürisi, Katolik Kilisesi ve Altın Duka Ödülü
1980 San Sebastian Film Festivali Birincilik Ödülü
At: Güler Ökten, Genco Erkal ve Harun Yeşilyurt’un oynadığı bu yapım ise;
İspanya Valencia ve Brezilya Sao Paolo Film Festivallerinde ikincilik
Tokyo Film Festivalinde birincilik

1982’de Antalya Film Festivalinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En iyi Erkek Oyuncu ödüllerini, 1983’de Sinema Yazarları ‘nda En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Film Ödülü Ödüllerini almıştır.
 
Çıplak: Meral Çetinkaya, Erdal Küçükkömürcü ve Sumru Yavrucuk yapımıyla 1993 yılının Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Seslendirme, Jüri Özel Ödülü, En iyi Laboratuar, En iyi Görüntü Yönetmeni aldı.

Bekçi: Macit Koper, Halil Ergün, Müjdat Gezen, Güler Ökten yapımı İtalya Venedik Film Festivali’nin yarışmalı bölümüne seçilen ilk Türk filmi oldu ve Fransa Strasbourg İnsan Hakları Film Festivalinde İkincilik ödülünü kazandı.


Biyografiler

Yeni Popüler
 • Cem Özer Kimdir

  Cem Özer Kimdir? Adı Soyadı: Cem Özer    Doğum Tarihi: 5 Ekim 1959 Nereli: Göksun / Kahramanmaraş Burcu: Terazi Burcu   Kilosu: 78 kg Boyu:185 cm  Göz Rengi: Kahverengi Saç Rengi: Siyah Eğitim Durumu: Üniversite terk Sevgilisi: Yok  Evli mi: Evet Eşi: Pınar Dura İnstagram

 • Cem Davran Kimdir

  Cem Davran Kimdir? Adı Soyadı: Muharrem Cem Davran   Doğum Tarihi: 3.Mart.1964 Nereli: İstanbul Burcu: Balık Burcu Kilosu: 78 Kg  Boyu: 177 Cm Göz Rengi: Kahverengi Saç Rengi: Kır ve Siyah Eğitim Durumu: Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Sevgilisi: Yok Evli mi: Evet   Eşi: Hilal

 • Cem Adrian Kimdir

  Cem Adrian Kimdir? Adı Soyadı: Cem Adrian    Doğum Tarihi: 30. Kasım. 1980 Nereli: Edirne  Burcu: Yay Burcu Kilosu: 70 kg Boyu: 176 cm Göz Rengi: Siyah Saç Rengi: Siyah Eğitim Durumu: Bilkent Üniversitesi Sevgilisi: Yok Evli mi: Hayır Eşi: Yok İnstagram Hesabı: www.instagram.com/cemadrian Twitter Hesabı: twitter.com/cemadrian Facebook Hesabı:

 • Can Yücel Kimdir

  Can Yücel Kimdir? Adı Soyadı: Can Yücel Doğum Tarihi: 21 Ağustos1926 Nereli: İstanbul  Burcu: Aslan Burcu  Kilosu: Bilinmiyor Boyu: Bilinmiyor Göz Rengi: Siyah Saç Rengi: Siyah/Kır Eğitim Durumu: Ankara Üniversitesi Sevgilisi: Yok Evli mi: Evet Eşi: Güler Yücel İnstagram Hesabı: Mevcut Değil Twitter Hesabı: Mevcut Değil Facebook Hesabı: Mevcut Değil   Can

 • Caner Erkin Kimdir

  Caner Erkin Kimdir? Adı Soyadı: Caner Erkin Doğum Tarihi: 04.Kasım.1988  Nereli: Balıkesir Burcu: Terazi Burcu Kilosu: 75 kg  Boyu: 181 cm Göz Rengi: Yeşil   Saç Rengi: Kumral Eğitim Durumu:  Bilinmiyor Sevgilisi: Yok Evli mi: Evli Eşi: Şükran Ovalı İnstagram Hesabı: www.instagram.com/canererkin Twitter Hesabı: twitter.com/canererkin Facebook Hesabı: Mevcut Değil   Caner Erkin