Ara

Ali Babacan Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu, Vikipedi, Biyografisi

Ali Babacan Kimdir?, Ali Babacan Biyografisi, Ali Babacan'ın Kısaca Hayatı, Ali Babacan Nereli, Ali Babacan Biyografi, Ali Babacan Vikipedi, Ali Babacan'ın Ailesi İşte Detaylar.

Ali Babacan Kimdir?


Adı Soyadı: Ali Babacan
Doğum Tarihi: 04 Nisan 1967
Nereli: Ankara
Burcu: Koç
Kilosu: Bilinmiyor  
Boyu: Bilinmiyor
Göz Rengi: Siyah
Saç Rengi: Siyah
Eğitim Durumu: Kellogg İşletme Okulu
Sevgilisi: Yok
Evli mi: Evet
Eşi: Ülkü Zeynep Babacan
İnstagram Hesabı: Yok
Twitter Hesabı: twitter.com/alibabacan
Facebook Hesabı: Yok 
 

Ali Babacan Biyografisi   


Hilmi ve Güneri Babacan çiftinin 1967 nisanının 4’ünde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1985 yılında TED Ankara Kolejinden birincilikle mezun olup 1986 senesinde ODTÜ’de 1700 kişilik öğrenci grubunun içinden 4.00lık ortalamasıyla birinci olarak mezun oldu. 1990 yılında Amerikan Birleşik Devletlerin de Fulbright bursunu kazanarak 1990-1992 senesinde Kellogg İşletme bölümünde yüksek lisans yaptı. Pazarlama, Organizasyon ve Uluslararası İş İdaresinde uzmanlaşan Ali Babacan Chicago Illinois’de finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmalık yapan özel bir şirkette çalıştı. 1994’de vatanına dönüp kendi aile şirketinin başına geçti. Aynı zamanda Melih Gökçek’e de danışmanlık hizmeti veren Babacan 2001 senesinde AKP Kurucu üyesi oldu. Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) da görev aldı.

19 Kasım 2002 yılında Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinde Ekonomiden Mesul Devlet Bakanlığı görevine gelerek en genç kabine üyesi oldu. 59. Hükümet kurulduğunda da aynı görevini sürdürdü. 3 Haziran 2005 senesinde Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliğiyle tam üyelik müzakerelerine başlanması karar verildiğinde Recep Tayyip Erdoğan Baş müzakereci olarak Ali Babacan’ı görevlendirdi. Tabi ki aynı zamanda Bakanlık görevini de sürdürecekti. Ancak bu durum Babacan için biraz şaşkınlıkla karşılandı. Kendisine bu teklif sunulduğunda şu an için eğilimin kendisinden tarafa olmadığını düşündüğünü belirtti. Fakat sonra 3 Ekim 2005’de süreç biraz sıkıntıya düştü ve Ali Babacan’ın iki görevi aynı anda yapamayacağı gerekçe gösterilerek Erdoğan, yetkili kurumlara Baş müzakerecinin kendisi olduğunu söyledi. Sonra fon yöneticilere TÜSİAD gibi iş adamları örgütlerinin Babacan’ı bu görevde istemeleri üzerine Ali Babacan da ısrar eden Abdullah Gül’ü iki işi bir arada götürebilir telkininde bulunmasını etkiledi.

IMF ile beraber yürütülen sert ekonomik reformların altına adını yazdıran Ali Babacan yaptığı açıklamalarda; Üç yıllık ekonomik programlarını Maastricht Kriterlerine göre belirttiğini ve 2005 yılında %8, 2006 senesinde %5, 2007’De ise %4 enflasyon hedefi öngördüklerini belirtti.

Ali Babacan 2003 yılından beri birçok kez Davos, Bilderberg Konferansı ve Dünya Ekonomik Formuna (World Economic Forum) Türkiye’yi temsilen katılmıştır. 60. Hükümet de aynı görevi idame etmiştir.

2007 seçimlerinde AKP’den tekrar milletvekili olarak Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak kabinedeki yerini belirledi. 1995 yılında Ülkü Zeynep Babacan ile evlenip, Hilmi Emir Babacan, Fatma Dilara Babacan ve Mustafa Kerem Babacan adlı 3 çocuğa sahip olmuştur.


Biyografiler

Yeni Popüler
 • Cem Özer Kimdir

  Cem Özer Kimdir? Adı Soyadı: Cem Özer    Doğum Tarihi: 5 Ekim 1959 Nereli: Göksun / Kahramanmaraş Burcu: Terazi Burcu   Kilosu: 78 kg Boyu:185 cm  Göz Rengi: Kahverengi Saç Rengi: Siyah Eğitim Durumu: Üniversite terk Sevgilisi: Yok  Evli mi: Evet Eşi: Pınar Dura İnstagram

 • Cem Davran Kimdir

  Cem Davran Kimdir? Adı Soyadı: Muharrem Cem Davran   Doğum Tarihi: 3.Mart.1964 Nereli: İstanbul Burcu: Balık Burcu Kilosu: 78 Kg  Boyu: 177 Cm Göz Rengi: Kahverengi Saç Rengi: Kır ve Siyah Eğitim Durumu: Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Sevgilisi: Yok Evli mi: Evet   Eşi: Hilal

 • Cem Adrian Kimdir

  Cem Adrian Kimdir? Adı Soyadı: Cem Adrian    Doğum Tarihi: 30. Kasım. 1980 Nereli: Edirne  Burcu: Yay Burcu Kilosu: 70 kg Boyu: 176 cm Göz Rengi: Siyah Saç Rengi: Siyah Eğitim Durumu: Bilkent Üniversitesi Sevgilisi: Yok Evli mi: Hayır Eşi: Yok İnstagram Hesabı: www.instagram.com/cemadrian Twitter Hesabı: twitter.com/cemadrian Facebook Hesabı:

 • Can Yücel Kimdir

  Can Yücel Kimdir? Adı Soyadı: Can Yücel Doğum Tarihi: 21 Ağustos1926 Nereli: İstanbul  Burcu: Aslan Burcu  Kilosu: Bilinmiyor Boyu: Bilinmiyor Göz Rengi: Siyah Saç Rengi: Siyah/Kır Eğitim Durumu: Ankara Üniversitesi Sevgilisi: Yok Evli mi: Evet Eşi: Güler Yücel İnstagram Hesabı: Mevcut Değil Twitter Hesabı: Mevcut Değil Facebook Hesabı: Mevcut Değil   Can

 • Caner Erkin Kimdir

  Caner Erkin Kimdir? Adı Soyadı: Caner Erkin Doğum Tarihi: 04.Kasım.1988  Nereli: Balıkesir Burcu: Terazi Burcu Kilosu: 75 kg  Boyu: 181 cm Göz Rengi: Yeşil   Saç Rengi: Kumral Eğitim Durumu:  Bilinmiyor Sevgilisi: Yok Evli mi: Evli Eşi: Şükran Ovalı İnstagram Hesabı: www.instagram.com/canererkin Twitter Hesabı: twitter.com/canererkin Facebook Hesabı: Mevcut Değil   Caner Erkin